Hétfői sajtótájékoztatóján Szabadi István azzal érvelt: sem a kóser, sem a halal vágás előtt nem kábítják el az állatokat, amivel indokolatlanul okoznak nekik felesleges szenvedést.
Hozzátette: a közeljövőben benyújtandó kezdeményezése illeszkedik az európai szabályozáshoz és joggyakorlathoz, hiszen több államban - így Belgiumban, Dániában, Norvégiában, Svájcban, Svédországban és Szlovéniában - is érvényben van hasonló korlátozás.
Az európai bírósági gyakorlat is rendelkezik arról, hogy a rituális vágások tilalmazása nem jelenti a vallásszabadsághoz való jog megsértését - jelentette ki a képviselő.
Csott Károly, a Mi Hazánk állatvédelmi kabinetjének elnöke a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy pártjuk alapítása óta tesz a környezet- és az álaltvédelemért, elítélik az állatkínzást és letöltendő börtönbüntetést követelnek az ezt elkövetőknek.
A haszonállatok levágása csakis méltón, kíméletesen, az állatnak a lehető legkevesebb fájdalmat és szenvedést okozva történhet
- fogalmazott a politikus.
Mivel vallási előírást követnek mind az állat kiválasztásánál, mind pedig a levágásánál, ezért ennek gyakorlása az adott hitgyakorlat részének tekinthető. Azaz ennek a gyakorlatnak a tiltása, vagy pedig a gyakorlat lényegi elemét képező eljárást/előírást felülíró jogszabályi rendelkezés sérti a zsidó (és természetesen a muszlim) vallású emberek vallásszabadságát. A vallásszabadság pedig az elsőgenerációs polgári jogok közé tartozik, amelyet a nyugati civilizáció kulturális hagyománya alapján az államnak kell biztosítania és védelmeznie. A témában itt olvashat részletesebben.
(MTI/Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!