Hogyan válasszunk egyszerre szép és praktikus beltéri ajtót? (x)
Hogyan válasszunk egyszerre szép és praktikus beltéri ajtót? (x)

www.gil-trade.hu

2024. 05. 23.
A beltéri ajtóra aligha tekintünk úgy, mint a legfontosabb kiegészítőre az otthonunkban – pedig a szobákat elválasztó elemek nagyban meghatározzák a lakás hangulatát, miközben lényeges praktikus célt is szolgálnak. Cikkünkből kiderül, milyen szempontok szerint válasszuk ki ezeket úgy, hogy egyszerre mutatósak és jól használhatóak is legyenek.

Ez egy PR cikk

Stílus és dizájn

Ha nem csupán használati tárgyként, hanem dekorelemként is gondolunk a beltéri ajtóra, akkor bizony a stílus és a dizájn előkelő helyen szerepelnek majd a döntésünkben. Szerencsés helyzetben vagyunk persze, hiszen napjainkban ezek lényegében bármilyen stílusban és színben elérhetők. Igencsak népszerűek az egyszerű, fehér vagy barna, minimális bemarással rendelkező típusok, de az extrémebb megoldásoknak sincs akadálya.

Akármilyen dizájn mellett is tesszük le a voksunkat, fontos, hogy a választásunk illeszkedjen a lakás belsőépítészeti kialakításába. Egy vintage stílusú otthonban például aligha mutat jól egy rozsdamentes acél elemekkel tűzdelt ajtó.

Ár-érték arány

A beltéri ajtók esetében a határ a csillagos ég, ha az árról van szó, de elérhetőek olcsóbb típusok is. Bármelyik felé is húzunk, jobban járunk, ha vásárlás előtt alapos költségvetést készítünk, és csak addig nyújtózkodunk, amíg a takarónk ér. Annál is inkább, mert ezekből vélhetően nem csupán egy darabot kell majd beszereznünk, ha egységes összhatást szeretnénk.

Tartsuk szem előtt, hogy az extrém magas költségek nem feltétlenül jelentenek egyet a minőséggel. Az is igaz ugyanakkor, hogy a meglepően olcsó beltéri ajtókat is érdemes elkerülni. Csodák nincsenek, vagyis az ilyen termékek jellemzően gyengébb színvonalat képviselnek, és nem lesznek igazán tartósak. Az ár-érték arányt vegyük tehát alapul!

Anyagok és minőség

Ha pedig már a minőség szóba került, az is joggal merülhet fel bennünk, hogy vajon melyik anyag számít a legjobb választásnak. Nos, mind a fából, mind a műanyagból készült beltéri ajtóknak van létjogosultsága, és mindkét variációból találunk remek terméket és silányat is. A fa kétségkívül a leggyakoribb választás, hiszen mutatós, strapabíró és ezerféleképpen megmunkálható. A műanyagból készült modellek ugyanakkor jellemzően jobban szigetelnek és könnyebben tisztán tarthatók.

Ezúttal is döntő lehet, hogy az otthonunk milyen stílust képvisel. Egy modern otthonba nagyon is passzolhat egy műanyag, vagy akár egy igen különleges, fémből készült ajtó is.

Funkcionalitás és helykihasználás

Alapvetően meghatározza az ajtóválasztást, hogy mennyi hely áll a rendelkezésünkre, és milyen célra szánjuk az ajtót. Ha hagyományosan szobákat szeretnénk elválasztani, akkor mindenképp a beépített ajtó a jó választás. Amennyiben viszont szeretnénk egy légterűnek megtartani egy-egy helyiséget, amiből alkalomszerűen választunk le egy részt, akkor a tolóajtó a megoldás.

Az elhúzható ajtó akár hagyományos beltéri ajtóként is funkcionálhat persze. Sokan azért választják, mert nem vesz el helyet a szobákból, vagyis kisebb otthonokban is remek megoldás.

Hang- és hőszigetelés

Különösen a lakószobákban, hálóknál fontos, hogy a beltéri ajtó felfogja a hangokat. Az sem szerencsés mindazonáltal, ha például a konyha zajai beszűrődnek a nappaliba, vagy éppen a fürdőből szűrődik ki minden nesz. A modern ajtók hangszigetelése általában semmiféle kívánnivalót nem hagy maga után, de választhatunk akár extrán szigetelt modellt is, ha biztosra mennénk.

A hőszigetelés sem mellékes kérdés, mert néhány beltéri ajtó a hideg és meleg helyiségeket választja el egymástól. Gondoljunk például a pincelejáratra vagy a kamra ajtajára. Ide mindenképp olyan ajtó kell, ami nem engedi elszökni a meleget.

Méret és nyitási irány

A leginkább elterjedt szabványméretnek idehaza a 210 cm magas és 90 cm széles beltéri ajtók számítanak. Mi tagadás, ezek tökéletesek mondjuk a szobákhoz vagy a konyhához. Ennél azonban kisebb és nagyobb ajtónk is lehet. A fürdőszobához vagy a mellékhelyiséghez, esetleg a padlásfeljáróhoz a keskenyebb ajtó is jó lehet, hiszen így kevesebb tér megy veszendőbe. A hálóhoz vagy a nappalihoz pedig egy dupla ajtó is igen mutatós és praktikus.

Az ajtók beépítésénél azt is el kell döntenünk, hogy merre és melyik irányba nyíljanak. A beltéri ajtó nyílhat a szoba irányába, vagy ellenkezőleg, a folyosó felé, illetve akár jobbra vagy balra is.

Tömör vagy üvegezett

Nem, nem tévedés, a beltéri ajtókból is létezik üvegezett változat, ami természetesen nem jelenti, hogy ezeken az ajtókon át lehetne látni. Az üveg lehet ugyanis opálos is, így csak a fényt ereszti át. Azért számít közkedveltnek, mert nem zárja el egymástól hermetikusan a helyiségeket, és kevésbé szűkíti a teret. Egyesek számára azonban a tudat is zavaró, hogy az ajtó nem tömör anyagból készült, ilyenkor pedig a hagyományos megoldás a nyerő.

Válasszunk minőségi beltéri ajtót!

A beltéri ajtó ideális esetben hosszú évtizedekig megállja a helyét. Persze csakis akkor, ha strapabíró termékek mellett tesszük le a voksunkat. A dizájn mellett tehát mindenképp fordítsunk figyelmet a minőségre is!

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!