Gyorsan ver a szívem, mit tegyek? Ekkor fordulj orvoshoz (x)
Gyorsan ver a szívem, mit tegyek? Ekkor fordulj orvoshoz (x)

www.sziwell.hu

2024. 06. 26.
A szívverés felgyorsulása, más néven tachycardia, számos okból adódhat, és hirtelen jelentkezése ijesztő lehet. Pontosan ezért fontos megérteni, hogy mi váltja ki ezt a tünetet, hiszen a szapora szívverés nem mindig jelent komoly egészségügyi problémát. Persze nem szabad elbagatellizálni, ha túl gyorsan ver a szívünk, mert számos dolgot jelezhet vele a szervezetünk. Nézzük csak, mik lehetnek ezek!

Ez egy PR cikk

A Szíwell elárulja, mitől ver gyorsan a szívünk

A tankönyvek szerint nyugalmi állapotban egy egészséges felnőtt szíve 72-szer ver percenként, magas pulzusszámról pedig akkor beszélünk, ha ez az érték 100-nál több. A Szíwell szerint a szapora szívverés hátterében állhatnak ártalmatlan dolgok és betegség is, ezért nagyon fontos, hogy sose kezdjünk önorvoslásba, kezeljük a helyzetet higgadtan és indokolt esetben forduljunk orvoshoz. Most jöjjön egy kis segédlet ahhoz, hogy helyesen tudjuk mérlegelni, mikor kell a szapora szívverés panaszával orvoshoz fordulni.

Stressz és más stimulánsok

A stressz és a szorongás igen gyakori kiváltó tényezők, hiszen olyan hormonokat szabadítanak fel a szervezetünkben, mint az adrenalin és a kortizol, amelyek növelik a pulzusszámot. A stresszel összefüggésbe hozható heves és gyors szívdobogás különösen jellemző azokra, akik életében a stressz állandó.

Szaporíthatja a szívverést a kávéban, teában és energiaitalokban található koffein is, különösen akkor, ha a napi ajánlott 350-400 milligrammnál több a koffein bevitelünk. Ez megközelítőleg 4 csésze közepes erősségű kávét jelent, de az érzékenyebbeknél már kisebb mennyiség is heves szívdobogást válthat ki.

Fizikai terhelés és hormonális változások

A fizikai aktivitás természetesen megemeli a pulzusszámot, mivel mozgás közben a szívnek több oxigéndús vért kell pumpálnia az izmokba. A lázas betegségek ugyanígy gyorsabb szívveréshez vezethetnek, de az alváshiány is szaporább dobogásra ösztönzi szívünket.

Az alvászavar különös veszélyt jelent legfőbb szervünkre nézve, hiszen pihentető alvás hiányában nem lesz képes szívünk a megfelelő regenerálódásra. Ez hosszabb távon növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A felsoroltakon túl a hormonális ingadozások, így például a menstruáció, terhesség vagy menopauza is megváltoztathatja a szívverés ütemét.

Fordulj orvoshoz, ha túl gyorsan ver a szíved!

Bár a szapora szívverés gyakran ártalmatlan, bizonyos esetekben komolyabb problémák jele is lehet. Érdemes orvoshoz fordulni, ha a gyors szívverés mellé egyéb tünetek is társulnak, mint például mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés vagy ájulás. Ezek a tünetek akár szívroham vagy más súlyos szívbetegség előjelei is lehetnek​. A korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú a szív egészségének megőrzésében.

Fontos, hogy figyelj a tested jelzéseire, és szükség esetén kérj szakértői segítséget a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. Ha bármi olyat tapasztalsz, ami aggodalomra ad okot, vagy visszatérő tünetekkel nézel szembe, akkor azonnal fordulj orvoshoz és szükség esetén vegyél részt egy alapos kivizsgáláson.

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!