Fokozódik: Egyre többen lesznek allergiásak a géllakk összetevői miatt
Fokozódik: Egyre többen lesznek allergiásak a géllakk összetevői miatt

Illusztráció ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2024. 09. 11.
Globális szinten egyre csak nő a géllakk okozta allergiások száma, ami leggyakrabban a folyvást változó összetevőkkel, az újabb és újabb termékek megjelenésével, valamint a nem szakszerű felhelyezéssel magyarázható.

A Semmelweis Egyetem oldalán megjelent cikk a körömszépészeti termékekben előforduló vegyi anyagok közül az úgynevezett akrilátorokkal magyarázza a legtöbb allergiás megbetegedést. Ugyanis ezek felelnek azért, hogy az UV lámpa hatására a köröm felszínén a géllakk megkeményedjen.

A kialakuló allergiás reakciók következtében jellemzően viszkető érzés, pirosság és apró vízhólyagok is kialakulhatnak a köröm körül és az ujjbegyeken. Ezek a reakciók gyakran nem is azonnal, hanem az első használat után akár több évvel később is, bármikor kialakulhatnak. Ha az érintettek lakkozott kézzel más testrészüket is megérintik – nyakat, mellkast, szemet, kézfejet – a panaszok ott is előfordulhatnak, hívja fel a figyelmet az oldal.

„A problémát leggyakrabban az okozza, ha a lakk nem szilárdul meg teljesen, és a körömszéleknél a folyékony anyagból valamennyi a bőrbe jut, amely úgynevezett allergiás kontakt dermatitiszt (bőrgyulladást) okoz”

– mondta dr. Lőrinc Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa, és hozzátette: a mellékhatások az immunrendszer válaszreakciója következtében akár néhány napon belül megjelenhetnek, és egy tartós, hosszú távú allergia is kialakulhat.

Mint elmondta, ilyenkor a lehető leggyorsabban le kell szedetni a géllakkot, hogy az ne okozzon további gyulladást, illetve az érintett terület ne fertőződjön felül, majd bőrgyógyászhoz kell fordulni. Kiemelte, hogy előfordulhat nem allergiás típusú gyulladás is. Ilyen esetben a bőrön keresztül felszívódva, vagy kisebb hámsérüléseken keresztül a bőrbe jutva a készítmények alkotóelemei irritatív gyulladást okozhatnak, melynek sebei szintén elfertőződhetnek

Dr. Lőrincz felhívta a figyelmet, hogy a géllakk viselése nem csupán allergiás reakciókat és gyulladást okozhat, hanem akár a körömszerkezet megváltozásával is járhat. Ezzel összefüggésben sok esetben a géllakk eltávolítása után a páciensek puha körmökre, érzékenységre, sérülékenységre, a körömlemez csíkozottságára panaszkodnak. Míg a körömszépészeti beavatkozások esetében előfordulhat, hogy valamilyen kórokozó kerül be a körömlemez alá. Az egyik leggyakoribb a zöld köröm szindrómának nevezett elváltozás, melyet a pszeudomonasz nevű baktérium okoz – írja az oldal.

A szakember azt javasolja, hogy a géllakk allergia megelőzésének érdekében forduljunk mindig szakképzett manikűröshöz, győződjünk meg róla, hogy a kezünkön nincsenek sérülések és ne használjunk ellenőrizhetetlen termékeket.

(Semmelweis / Hetek)
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!