Erős vezetőt akar az izraeliek többsége, aki a parlamenttől és a médiától függetlenül hozza meg döntéseit
Jichák Herzog államfőnek álmatlan éjszakákat okoz a demokratikus intézményekkel szembeni bizalmatlanság
Erős vezetőt akar az izraeliek többsége, aki a parlamenttől és a médiától függetlenül hozza meg döntéseit

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 01. 06.
A friss Izraeli Demokrácia Index szerint, melyet csütörtök reggel ismertettek Jichák Hezog izraeli elnökkel, az izraeliek 57 százaléka olyan erős vezetőre vágyik, aki a Kneszet, a média és a közvélemény figyelembevétele nélkül hoz döntéseket. 

Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes 

A zsidó izraeliek 55 százaléka, míg az arab állampolgárok 61 százaléka preferálna egy olyan vezetőt, melyet sem a parlament, sem az újságcikkek és tudósítások nem befolyásolnak a döntéshozatalban és az ország irányításában. 

Jichák Herzogot rendkívüli mértékben aggasztja az izraeli polgárok állami intézményekbe vetett bizalmának bezuhanása.

"Semmi sem helyettesítheti Izrael demokráciáját, és semmi sem helyettesítheti az állami intézményeit, ezért a bizalomvesztés miatt nem tudok aludni éjszakánként"

- nyilatkozta az izraeli államfő.

"Egyetlen állam sem létezhet, ha polgárai nem bíznak benne és intézményeiben. A közbizalom a legfontosabb érték, amellyel minden állami rendszer vagy intézmény rendelkezhet, és a közbizalom elhúzódó csökkenése figyelmeztető jelzés mindannyiunk számára."

Herzog hozzátette, úgy látja, hogy a növekvő feszültség és bizalmatlanság a végrehajtó hatalom és a törvényhozó hatalom között hozzájárult a közbizalom hanyatlásához.

"Látják és hallják ezeket a perlekedéseket és a kritikus szavakat... amikor a konfrontáció váltja fel a partnerséget és az együttműködést, az eredmények egyértelműek.

De érdemes tisztázni, hogy ez nem a sorsszerű... Tudunk és kötelességünk is másként viselkedni."

Az államfő beszédében vélhetően a napokban Naftali Bennett miniszterelnök és több likudos képviselő között kialakuló heves parlamenti szóváltásra is utalhatott.

Az arab izraeliek háromnegyede és a zsidó állampolgárok 44 százaléka úgy látja, hogy Izraelben veszélyben van a demokratikus uralom. A zsidók körében a baloldaliak többsége úgy gondolja, hogy Izraelben a demokrácia komoly veszélyben van (63 százalék), szemben a középen elhelyezkedő és a jobboldali kisebbséggel (43-39 százalék).

A felmérés szerint ezen felül az izraeli zsidók 42 százaléka szerint több joggal kell rendelkezniük, mint a nem zsidó állampolgároknak,

ami meredek növekedést mutat az elmúlt évekhez képest. 2018-ban ez az arány mindössze 27 százalék volt. Az önmagukat jobboldalinak vallók 57 százaléka van ezen az állásponton, szemben a centristák 28,5 százalékával, a magukat baloldalinak vallóknak pedig mindössze 5 százalékával.

A megkérdezettek több mint fele gondolja úgy, hogy a megválasztott tisztviselők politikai hovatartozása befolyásolja azt, hogy a jogrendszer hogyan bánik velük.

A jobboldali izraeliek 57 százaléka hiszi, hogy a legfelsőbb bíróságnak túl nagy a hatalma.

Az arány 76 százalék a harediek, 70 a nemzeti-vallásos zsidók, és jóval alacsonyabb a szekulárisok, a centristák és a baloldaliak körében. Hasonló arányban vélekednek úgy, hogy a legfelsőbb bíróság döntéseit befolyásolja a bírók politikai beállítottsága.

Az elmúlt évben folyamatosan csökken a legfelsőbb bíróságba (41 százalék), a rendőrségbe (33 százalék), a médiába (25 százalék), a politikai pártokba (10 százalék), a Knesszetbe (21 százalék) vetett bizalom.

A zsidó izraeliek között ismét az Izraeli Védelmi Erőkbe (IDF) vetett bizalom a legerősebb, azonban itt is enyhe csökkenés tapasztalható, míg 2019-ben 90 százalék, 2021-ben már csak 78 százalék bízott a hadseregben. Izrael elnöke élvezi továbbra is nagy arányú bizalmat élvez a többi hivatalos intézménnyel szemben, az izraeliek 58 százalékáét.  

A tanulmányt az Izraeli Demokrácia Intézet Viterbi Családi Közvélemény- és Politikakutató Központja készítette. Októberben 1004 férfit és nőt kérdeztek meg héberül és 184-et arabul, amelyek reprezentatív nemzeti mintát alkottak Izrael 18 éves vagy annál idősebb felnőtt lakosságából. 

Az IDI elnöke, Yohanan Plesner szerint aggodalomra ad okot a tanulmányból kirajzolódó kép az izraeli jogrendszerről alkotott közvéleményről.

"Aggasztó az a tény, hogy az izraeli demokrácia intézményeibe vetett bizalom hanyatlását látjuk" - mondta Plesner.

"Bölcs dolog lenne vezetésünktől, ha tudomásul vennénk ezt a valóságot."

(Jpost/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!