A Nemzetközi Pro-Izrael Konferencián (International Pro-Israel Summit) felszólalt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki elmondta, hogy teljes mértékben támogatják Izraelt abban a harcban, amit saját területi szuverenitásáért, saját biztonságáért és a védelemhez való jogáért folytat.
"Az első, amit Izraelnek kívánhatunk, hogy ebben a helyzetben a lehető leghamarabb szerezze vissza a teljes uralmat Izrael állam területe felett, és teremtse meg azokat a biztonsági garanciákat is, amelyek ahhoz szükségesek, hogy hasonló bestiális támadás többé ne történhessen"
- tette hozzá a politikus.
Gulyás szerint ugyanakkor a történtek Európának is üzenetet közvetítenek: a külső határvédelem nem lehet vitatott kérdés, nem lehet csupán politikai jelszó, hanem számon kérhető és végrehajtandó feladat minden olyan országnak, amely a schengeni külső határzónát védelmezi.
A gázai övezetből terroristák érkezhetnek Európába is, ha nincsenek védve a határok. Gulyás arról is beszélt, hogy Nyugat-Európa több országában az oda betelepült migránsok jó része üdvözölte azt, ami Izraelben történt.
A miniszter szerint nem elég csupán a terroristákkal leszámolni, hanem azt is világossá kell tenni, hogy a terrorizmus támogatása megengedhetetlen. Az amerikai diplomáciának is vizsgálatot kellene tartania, "hogy ki a barát és ki az ellenfél", mert a jelenlegi adminisztráció eltért a korábbi, Trump elnök idején követett iránytól. Ennek következtében pedig olyan megállapodásokat is köthettek, amelyek "akár terrorizmust támogató országokat is erősíthettek."
A jelenlegi helyzetben az összefogás a legfontosabb, az Izrael mögötti koalíciónak kellően erősnek kell lennie a "brutális és az emberi léttel összeegyeztethetetlen kegyetlenség” közepette.
"Együtt érzünk az áldozatokkal és maximális szolidaritásunkról biztosítjuk Izraelt" - mondta a politikus.
Hazánk az elsők között ismerte el az izraeli államot, amely idén ünnepelte a 75. évfordulóját. A két ország kapcsolata a kommunizmus idején szünetelt, ám a rendszerváltozást követően évről évre szorosabbá vált.
Magyarország nagyon büszke arra, hogy speciális kapcsolatai vannak Izrael állammal, hiszen Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége él Budapesten. Izraelben pedig mintegy 300 ezer magyar származású zsidó él.
Szánthó Miklós arról beszélt, hogy Magyarország nemcsak a legszorosabb szövetségese Izraelnek, de Izrael támogatásának az európai központjává is válhat.
Az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint az új típusú antiszemitizmussal szembeni harc ugyanaz, amelyet mi folytatunk itt az európai életmód megvédéséért.
"Magyarország ma a legbiztonságosabb hely a zsidók számára Európában. Ebben óriási szerepe van a szigorú migrációs politikának és a határok szigorú védelmének"
- mondta Szánthó Miklós.
Izrael magyarországi nagykövete elmondta, hogy váratlanul érte őket a szombati támadás, amely "olyan, mintha szeptember 11. és a bucsai mészárlás kombinációja lenne.”
A diplomata hangsúlyozta, hogy hasonló árat kell fizetniük a felelősöknek, Izraelnek pedig győzedelmeskednie kell a háborúban, amely "nem lesz rövid.”
Yacov Hadas-Handelsman ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy Európában is óvatosnak kell lenni, mert "ez a fajta gyilkos ideológia nem megváltoztatható.”
"Amikor azt látjuk, hogy Torontoban és Berlinben ünneplik a gyermekek, nők, civilek lemészárlását és senki nem állítja meg őket, akkor nemcsak Izraelnek, hanem az egész nemzetközi közösségnek van problémája” - mondta a nagykövet.
Yacov Hadas-Handelsman háláját fejezte ki a magyar kormánynak, amiért újra és újra kiáll Izrael diszkriminációja ellen a nemzetközi fórumokon, és zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben.
(MTI / Hetek)