MEGALKUVÁS NÉLKÜL! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
A vádak szerint Luigi Mangione a felelős az 50 éves Brian Thompson haláláért, akit múlt szerda reggel lőtték hátba a Manhattan belvárosában lévő Hilton szálloda előtt, ahol az általa vezetett UnitedHealthcare egészségbiztosítási óriáscég befektetői értekezletet tartott.
A marylandi prominens családból származó, elitegyetemen végzett férfinál a rendőrség szerint egy fegyvert és egy kézzel írott dokumentumot találtak, amely motivációjára is rávilágított.
Mangione-t engedély nélküli lőfegyver birtoklásával, hamisítással és hamis személyazonossági adatok szolgáltatásával vádolták meg, és nem engedték óvadék ellenében szabadlábra helyezni.
A múlt heti lövöldözés hatalmas hajtóvadászatot indított el, a New York-i nyomozók a világ egyik legnagyobb digitális megfigyelőrendszerét, valamint rendőrkutyákat, drónokat és búvárokat vetettek be a Central Park egyik tavában a támadó keresésére.
A nyomozók elárulták, hogy Mangione megtalálása teljes meglepetés volt, mivel hétfő előtt nem szerepelt a neve a gyanúsítottak listáján.
Végül egy altoonai McDonald's-vásárló volt az, aki a médiában látottak alapján felismerte a gyanúsítottat, és riasztotta az egyik alkalmazottat, aki aztán figyelmeztette a rendőrséget.
Amikor a rendőrök megérkeztek, Mangione egy hamis New Jersey-i jogosítványt mutatott nekik, amin a Mark Rosario név szerepelt - áll a bírósági dokumentumokban.
A feljelentés szerint „elhallgatott és remegni kezdett”, amikor az egyik rendőr megkérdezte tőle, hogy járt-e mostanában New Yorkban.
Amikor közölték vele, hogy letartóztatják, ha hazudik a nevéről, a bírósági papírok szerint végül megadta a valódi nevét. Arra a kérdésre, hogy miért hazudott, azt mondta a rendőröknek, hogy „nyilvánvalóan nem kellett volna”.
A hátizsákjának átvizsgálásakor a rendőrség által „szellemfegyver”-nek nevezett tárgyat találtak - amely 3D-nyomtatással készülhetett - és egy töltött tárat hat darab 9 mm-es lőszerrel. Az ügyészek szerint volt nála egy amerikai útlevél és 10 000 dollár készpénz is, ebből 2000 dollár külföldi valuta, bár Mangione a bíróságon vitatta az összeget.
A nála talált háromoldalas kézzel írott dokumentum szerint „rosszindulattal viseltetett az amerikai vállalatokkal szemben” - mondták a tisztviselők.
A nyomozók szerint a „tagadok”, „védekezem” és „vallomást teszek” szavakat írták a töltényhüvelyekre, amelyeket Thompson meggyilkolásának helyszínén találtak.
A tisztviselők úgy vélik, hogy ez utalás lehet arra, amit a kritikusok a „biztosítás három D-jének” neveznek - a biztosítótársaságok által alkalmazott taktika, amellyel a betegek fizetési igényeit utasítják el az amerikai bonyolult egészségügyi rendszerben.
Korábban a nap folyamán Jessica Tisch New York-i rendőrfőnök azt mondta, hogy a nyomozók által a gyanúsítottnál lefoglalt fegyver és hangtompító „megegyezik a Thompson meggyilkolásakor használt fegyverrel”.
(BBC/Hetek)