Az Európai Űrügynökség döntése nyomán a ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriumában fejlesztett sugárzásmérő rendszer az űrhajósok védelmét szolgáló IDA rendszer részét képezi, mely az űrállomás lakó- és logisztikai moduljában (HALO) fogja mérni az űrállomás falán átjutó és abban keletkező ionizáló sugárzás dózisát és jellemzőit az idő függvényében – áll a közleményében.
„Az űrhajósok átlagosan évente 250-szer akkora sugárterhelésnek lesznek kitéve az űrállomás fedélzetén, mint a Föld felszínén, egészségük érdekében a sugárdózismérés kiemelten fontos szerepet játszik.”
Amellett, hogy a TRITEL lesz hazánk hozzájárulása a Hold körüli űrállomáshoz, az ESA felkérte az Energiatudományi Kutatóközpontot arra is, hogy az IDA központi egységét kifejlessze és elkészítse annak prototípusát is. Ez lesz az az (interfész) egység, amelyen keresztül a rendszer detektorai az űrállomás tápellátó és kommunikációs rendszeréhez csatlakoznak majd.
A Hold körül pályára tervezett Gateway harmad-negyed akkora méretű lesz, mint a több mint húsz éve a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomás (ISS), és nem lesz állandóan lakott, azonban fontos szerepe lesz a Hold felszínére leszálló újabb emberes küldetésekben.
„Ez az állomás ugyanakkor nem egy cél, hanem egy megálló a Hold jobb megismerése, illetve az emberes Mars utazás felé vezető úton.”
A Hold körüli térségben gyűjtött tapasztalatokat ugyanis a jövő Mars küldetéseiben kívánják hasznosítani, ezzel is biztosítva az űrhajósok egészségét és biztonságát.
A közel 40 tonnásra tervezett űrállomás a Holdhoz legközelebb 3000 km-re, a legtávolabb pedig 70.000 km-re fog keringeni.
(Hetek/ek-cer.hu)