Edzés vagy étkezés? Melyik a fontosabb az álomalak eléréséhez? (x)
Edzés vagy étkezés? Melyik a fontosabb az álomalak eléréséhez? (x)

www.scitec.hu

2023. 08. 22.
Mindegy, hogy magunknak szeretnénk megfelelni, önbizalmat kívánunk építeni vagy akár csak a strandon szeretnénk jól mutatni, a megoldás kulcsa a kezünkben van. Az álomalakot azonban pontos tervezés, következetesség és kitartás nélkül nem tudjuk elérni – ezeket pedig az edzési szokásainkra és az étkezésünkre kell irányítanunk. De melyik elem a fontosabb?

Ez egy PR cikk

Mit szeretnénk elérni?

Az táplálkozási és testmozgási szokásaink kialakítása során azt a legfontosabb szem előtt tartanunk, hogy milyen célkitűzéseink vannak. Egészen más szabályokat kell ugyanis követnünk akkor, ha a súlyvesztés a célunk, és akkor, ha inkább az izmainkat fejlesztenénk. Nézzük, hogy melyiknél kerül előtérbe a diéta, és melyiknél az edzés!

Fogyás

A plusz kilók sokak életét keserítik meg – a fogyás jó eséllyel a leggyakoribb célkitűzés az életmódváltók körében. De mégis hogyan érdemes elkezdeni a tervezést és kivitelezést? Először is, tudatosítsuk magunkban, hogy a fogyás szempontjából az étkezés sokkal fontosabb, mint a testmozgás. Szakértők szerint ez esetben a 80-20-as szabály érvényesül, avagy: 80%-ban számít az, hogy mit eszünk, és mindössze 20%-ot vetnek a latba az edzéseink.

Itt fontos megemlíteni a kalóriadeficit fogalmát: ha meg szeretnénk szabadulni a feleslegtől, akkor nap mint nap kevesebb kalóriát kell elfogyasztanunk, mint amennyit elégetünk. A kalóriaégetés nemcsak az edzéssel történik, hanem gyakorlatilag mindennel, amit csinálunk, beleértve a szerveink alapvető működését is.

Kezdjük tehát el számolni, hogy mennyi kalóriát viszünk be a szervezetünkbe – egyénenként más és más mennyiségre van szükségünk –, és figyeljünk oda arra is, hogy pontosan milyen élelmiszerekkel tápláljuk a testünket! Fogyasszunk minél több friss gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű gabonákat a finomított szénhidrátok helyett, jó zsírokat a rossz zsírok helyett! A fogyást segíthetjük különböző étrend-kiegészítőkkel is, a L-karnitin hatása például köztudottan a fogyási folyamat felgyorsítása.

Fontos ugyanakkor, hogy csak olyan diétát kövessünk, amit hosszú távon is fenn tudunk tartani, és ami egészséges. Ne sanyargassuk magunkat, ne zárjunk ki teljes élelmiszercsoportokat az étkezéseinkből, inkább az teljes értékű étkezésre, az egészséget támogató választásokra helyezzük a hangsúlyt! Ami pedig az edzéseket illeti, részesítsük előnyben a kardió típusú mozgásokat, de azért hetente legalább egyszer az erősítéssel is foglalkozzunk!

Izomtömeg-építés

Az izomépítés kapcsán nem létezik olyan általánosan elfogadott szabály, ami kimondja, hogy az étkezés vagy az edzés fontosabb-e. Általánosan azt mondhatjuk, hogy mindkettő egyformán lényeges: ahhoz, hogy megfelelő energiával rendelkezzünk az edzésekhez, elengedhetetlen a megfelelő diéta. Ugyanakkor pusztán az étkezésekkel nem tudunk annyi fehérjét bevinni, hogy az erősítő edzések nélkül beinduljon az izomépülés.

Ha tehát izmosodni szeretnénk, akkor tudatosan egymásra kell építenünk a táplálkozási szokásainkat és az edzéseinket. Az étkezések során a vitaminokban, ásványi anyagokban és egészséges energiaforrásokban gazdag táplálékok mellett fordítsunk különös figyelmet a fehérjebevitelre, hiszen a fehérjék az izmok építőkövei. A fehérjeszintézist támogathatjuk BCAA szedésével, a súlyemelési teljesítményünk pedig javulhat, ha kreatint szedünk. Kevesen tudják, de az L-karnitin hatásai közé tartozik a kitartás fokozása, sőt az izomkárosodás megakadályozása is, így ezt is érdemes a repertoárunkban tartani.

Az mozgásformák terén természetesen az erősítést helyezzük előtérbe, ami lehet súlyemelés vagy saját testsúlyos edzés is. Igyekezzünk minden izomcsoportot egyaránt megedzeni, és mindig hagyjunk időt az izmoknak a pihenésre is!

Tartsuk szem előtt az egészséget!

Bármit is jelent számunkra az álomalak kifejezés, és bármennyire is szeretnénk azt elérni, elsősorban mindig az egészségünk lebegjen a szemünk előtt. Az önsanyargatás és az túlzott diétázás vagy a túlhajtott edzések helyett inkább haladjunk fokozatosan, legyünk türelmesek önmagunkkal! Ha a fenti tanácsokat következetesen és kitartóan követjük, meglesz a gyümölcse!

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!