A kínai netezők mindössze 20 jüanért (kb 1000 forintért) létrehozhatják szeretteik mozgó digitális avatárját - egyes online hirdetett szolgáltatások szerint.
Az innovatív gyászolók a mesterséges intelligenciához fordulhatnak, hogy kommunikáljanak az elhunytakkal.
A spektrum kifinomultabb végén a tajvani énekes, Bao Hsziaobai mesterséges intelligenciát használt arra, hogy "feltámassza" 2022-ben elhunyt 22 éves lányát. Annak ellenére, hogy csak egy hangfelvétel állt rendelkezésére, amelyen a lány három mondatot beszélt angolul, Bao állítólag több mint egy évig kísérletezett az AI-technológiával, mire sikerült létrehoznia egy videót, amelyen lánya boldog születésnapot énekel az édesanyjának.
"A körülöttem lévő emberek azt hiszik, hogy elment az eszem"
- mondta Bao a kínai médiának adott interjújában. Hozzátette: "De újra szeretném újra hallani a hangját".
Az elhunytak digitális klónjai iránti érdeklődésre az apropót az adja, hogy a kínai mesterséges intelligencia ipar egyre inkább az emberhez hasonló avatarok felé terjeszkedik.
Egy becslés szerint a "digitális emberek" piacának mérete 2022-ben 12 milliárd jüant tesz ki, és 2025-re várhatóan megnégyszereződik.
A kínai technológiai cégek részben azért képesek digitális embereket létrehozni, mert az ország hatalmas livestreamelő rétege - amely tavaly becslések szerint 5 milliárd jüan forgalmat generált - egyre inkább a mesterséges intelligenciához fordul, hogy saját maguk klónjait hozzák létre termékek 24/7-es terjesztése érdekében.
(Guardian/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.