Bill Gates „egyfajta laboratóriumnak” nevezte Indiát, óriási a felháborodás
Kritikusai szerint kihasználja a tudatlan, elmaradott törzsi csoportok sebezhetőségét
Bill Gates „egyfajta laboratóriumnak” nevezte Indiát, óriási a felháborodás

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 12. 03.
A Microsoft társalapítója, Bill Gates heves kritikák kereszttüzébe került, miután a LinkedIn társalapítójával, Reid Hoffmannal közös podcastjában Indiát „egyfajta laboratóriumnak" nevezte, ahol "dolgokat lehet kipróbálni”. 

Bár megjegyzéseivel India fejlődését és a Bill és Melinda Gates Alapítvánnyal való együttműködését kívánta kiemelni, ismét előtérbe helyeztek egy 2009-es vitatott klinikai kísérletet - amelyet Gates alapítványa finanszírozott -, és amely hét törzsi iskoláslány halálát, és számos további megbetegedést okozott. 

Gates az ominózus podcastban kijelentette: „India egy olyan ország mintapéldája, ahol rengeteg nehézség van, de az egészségügy, az élelmezés, az oktatás javulófélben van már, elég stabil, és elég állami bevételt termel ahhoz, hogy nagyon valószínűvé tegye azt, hogy 20 év múlva az emberek drámaian jobb helyzetbe kerülnek.

Ez egyfajta laboratórium, ahol olyan dolgokat lehet kipróbálni, amelyeket aztán, ha Indiában beváltak, más helyekre is átvihetünk.” 

Ez utóbbi mondata azonban érzékeny pontot érintett az indiaiaknál. A kritikusok között volt egy skóciai bőrgyógyász-orvos, aki felhozott egy 2009-es klinikai kísérletet, amelyet a PATH (Programme for Appropriate Technology in Health), a Gates Alapítvány által finanszírozott civil szervezet végzett.

2009-ben a PATH az Indiai Orvosi Kutatási Tanáccsal (ICMR) együttműködve 14 ezer iskoláslányon végezte el egy méhnyakrák elleni vakcina klinikai kísérletét a telanganai Khammam körzetben és a gudzsaráti Vadodarában. Hónapokkal a kísérletek megkezdése után

több résztvevő súlyos mellékhatásokról számolt be, és hét halálesetet regisztráltak, bár a haláleseteket később független okoknak tulajdonították.

A kommentelő szerint az ezzel kapcsolatos vizsgálat súlyos etikai mulasztásokat tárt fel. A kísérleteket közegészségügyi kezdeményezésként mutatták be, elrejtve kísérleti jellegüket. A beleegyező nyilatkozatokat állítólag a lányok szülei helyett a szálló felügyelői írták alá, így a családok nem tudtak a lehetséges kockázatokról.

A kísérletek állítólag kifejezetten olyan törzsi közösségeket céloztak meg, ahol az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés és a tudás korlátozott.

Súlyos mellékhatásokról számoltak be, ami felerősítette azokat a vádakat, hogy a kísérletek során a segélyezés leple alatt a kiszolgáltatott lakosságot használták ki.

„Ki tudja, hány Gates által finanszírozott civil szervezet végez hasonló kísérleteket Indiában és Afrikában? ... nyíltan kísérleti nyulakként kezelnek minket” - zárta sorait a skóciai bőrgyógyász. 

(NDTV/Hetek)

.


 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!