John Kirby a szigorú járványügyi intézkedések miatt Kína több városában zajló tiltakozó megmozdulásokra vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy az elnököt is folyamatosan tájékoztatják a fejleményekről, és egyelőre úgy ítélik meg, hogy az események nem befolyásolják különösképpen a gazdasági ellátási láncok működését. Ugyanakkor hozzátette, hogy
Kínában a koronavírus-járvány láthatóan komoly tényező, és miután Kína jelentős globális gazdasági szereplő, ennek vannak kihatásai a gazdaságra is.
Közben az MTI arról ír, hogy a nagy rendőri jelenlét mellett, fagypont alatti hőmérsékleten abbamaradtak a tiltakozások a kínai fővárosban; Sanghajban, Nancsingban és a többi nagyvárosban is csend volt kedden.
Ahogy arról a Hetek is beszámolt, Kína rendkívül szigorú vírusellenes korlátozásai ellen a hétvégén több városban is tüntettek, az elmúlt évtizedek legnagyobb tiltakozása robbant ki a Kommunista Párt uralma ellen. A hatóságok néhány szabályon könnyítettek, hogy a közvélemény haragját enyhítsék, de arra semmi sem utal, hogy a kormány szakítana a zéró-Covid politikával.
Nem tudni, hány embert tartóztattak le azóta, hogy pénteken megkezdődtek a tüntetések, melyeket az északnyugat-kínai Ürümcsi városában kitört tűzvész váltott ki, melyben legalább tízen meghaltak. Nagy felháborodást váltott ki, hogy a lezárások akadályozhatták a mentést és a menekülést.
Anélkül, hogy a tüntetéseket említették volna, néhány város hétfőn enyhített a korlátozásokon: Pekingben nem állítanak ezután ki- és bejutást gátló kapukat a lakótelepekhez, amelyekben fertőzötteket találtak. Kuangcsou ipari és kereskedelmi központban, a legújabb kínai fertőzési hullám gócpontjában bejelentették, hogy egyes lakosoknak nem kell többé tesztelésen részt venniük.
Ürümcsi és Csincsiang tartomány egy másik városa közölte, hogy az alacsony fertőzési kockázatúnak ítélt területeken a héten újra nyithatnak a piacok és más üzletek, elindulhatnak a buszok. Szemtanúk és a közösségi portálokon közzétett videók szerint a hétvégén tüntetések robbantak ki Kína-szerte, a BBC egyik tudósítóját a sanghaji rendőrök megverték és több órán át őrizetben tartották, magyarázatuk szerint azért, hogy ne kapja el a vírust. Ugyancsak őrizetbe vették a svájci RTS és az amerikai AP egy-egy tudósítóját, majd később szabadon engedték őket.
A mostani tüntetéshullám jelképe a fehér A4-es papírlap lett, amit a tiltakozók maguk elé tartanak. Hongkongban 2020-ban szintén fehér papírral a kezükben demonstráltak a lakosok az új nemzetbiztonsági törvény ellen, és azért üres papírt vittek magukkal, mert a hatóságok megtiltották, hogy a tiltakozók rezsimellenes szlogeneket írjanak le.
Scenes from China as protesters took to the streets over the weekend in a public outpouring of anger and frustration, with some even calling for President Xi Jinping to step down.
— Bloomberg TV (@BloombergTV) November 28, 2022
Follow our live blog for the latest news and market reaction https://t.co/DcMknx7IJX pic.twitter.com/bVba08GgOA
A covid-intézkedések ellen tüntetők közül többen Hszi Csinping és a Kommunista Párt lemondását követelik, és a kínai internetes cenzorok már a „fehér papír” és „fehér lap” kifejezéseket tartalmazó posztokat is letiltják és törlik. A tüntetők azért is döntöttek a fehér lapok tiltakozásokon történő használata mellett, mert a hatóságok nem tartóztathatják le őket pusztán azért, mert fehér papírt tartanak a levegőbe.
(Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.