A Barclays Bank – amely a londoni Pride-felvonulás egyik legnagyobb támogatója – kénytelen volt nyolcmillió forintnak megfelelő összeget fizetni egy keresztény szervezetnek, miután a pénzintézet az LMBT-aktivisták nyomásának engedve zárolta a szervezet számláját.
Az észak-ír Központi Kérdések Társasága (CIT) és a Nemzetközi Terápiás és Tanácsadói Választási Szövetség (IFTCC) azok felé szolgál, akik önként szeretnék megváltoztatni az életmódjukat, miután korábban az LMBT-hez tartoztak.
A Társaság az egyetlen olyan brit keresztény szervezet, amely ex-homoszexuálisok felé szolgál, a Barclays Bank pedig LMBT-aktivisták követelésének engedve végül zárolta a szervezet számláját 2020-ban és minden egyéb szolgáltatást is egyoldalúan felmondott.
A CIT-et azonban nemcsak a bank szankcionálta: a szervezetnek többek között zárolták a Facebook-, PayPal- és Mailchimp-fiókjait is, amelyeket azóta sem állítottak vissza.
A keresztény szervezet korábban homoszexuális igazgatója beperelte a bankot, amiért törvényellenesen diszkriminálták őt és a szervezetét a hite és politikai véleménye miatt.
A bank igyekezett megakadályozni, hogy az ügy eljusson a tárgyalásig, és végül jóvátételt fizetett a CIT-nek, de nem indokolta meg a bankszámla zárolása mögötti döntést, nem kért bocsánatot és nem nyitott új számlát a szervezetnek.
Richard Fothergillnek egy yorkshire-i bank (YBS) zárolta a számláját, miután a férfi néhány nappal korábban a pénzintézetnek írt levelében kifogásolta, hogy a bank nyíltan támogatja a Pride-hónapot, elősegítve ezzel, hogy gyerekek is szembesüljenek a transzszexualitással.
A tiszteletesnek ezután a bank zárolta a számláját arra hivatkozva, hogy „zéró toleranciát hirdettek a diszkriminációval szemben”, de tagadták, hogy az ügyfél véleménye vagy hite miatt tették volna ezt.
Henrik Overgaard Nielsen, a Brexit Párt korábbi politikusának a MetroBank zárolta a számláját, de Claire Fox euroszkeptikus volt képviselő ugyanígy járt.
Nigel Farage közismert volt Európai Parlamenti euroszkeptikus képviselőnek a Coutts zárolta a számláit, miután a Twitteren megosztott egy transzneműekről szóló viccet.
A bank idegengyűlölőnek és rasszistának titulálta Farage-ot, de azt is felrótták neki, hogy jó kapcsolatot ápol Donald Trumppal és Novak Djokovic covidoltás-ellenes szerb teniszezővel.
Egyik közszereplő esetében sem törvényszegés, fedezethiány vagy más pénzügyi probléma indokolta a számlák zárolását.
Farage-nak nemcsak a Coutts zárolta a számláit, hanem más pénzintézetek is megtagadták a neki való szolgáltatás-nyújtást.
A volt EP-képviselő elmondása szerint még gondolkodik azon, hogy elhagyja-e Nagy-Britanniát.
Rishi Sunak egy képviselő kérdésére válaszul úgy reagált az esetre, hogy
nem helyes, ha a véleménye vagy nézetei miatt tagadnak meg a pénzintézetek szolgáltatásokat az ügyfelektől.
Many thanks to Jacob Rees Mogg MP for raising this issue at #PMQs. pic.twitter.com/OozgdsMFSi
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) July 19, 2023
Farage mellett több brit politikus is felszólalt, kifogásolva, hogy brit bankok világnézeti vagy ideológiai alapon lehetetlenítenek el politikai szereplőket.
(Christian Concern / Daily Mail / Hetek)