2015 februárjában 21 férfi állt meg az örökkévalóság szélén, narancsszínű börtönuniformisban, összekötözött kézzel. Választás elé állították őket: tagadják meg hitüket, vagy meghalnak.
Ők a halált választották, a szájukat elhagyó utolsó szó pedig megváltójuk neve volt.
Nermien Riad a Kopr Árvák csoport alapítója, aki a férfiak falujában segítette az árvákat és a mártírok családjait, így emlékezett vissza a szörnyűségekre: "Amit a videó kikerült az internetre, futótűzszerűen terjedt el. Az Iszlám Állam félelmet akart kelteni a szívekben, a kopt egyházban és a kopt emberekben, akiket kedvenc prédájuknak tartottak."
A családok számára hihetetlen nehéz időszak volt ez, végignézni apáig, férjeik, bátyaik halálát.
Egyszerű emberek voltak, 20 egyiptomi és egy ghánai férfi, akik munkájukkal igyekeztek eltartani családjaikat, egészen addig, amíg az ISIS fogságába nem estek.
Mark Rogers producer fontosnak tartotta, hogy dokumentumfilmet készítsen az életükről. "Sokan emlékszünk a képsorokra, a narancs kezeslábasokra és a 21 lefejezésére, és tudjuk, hogy nem tagadták meg hitüket.
Amit azonban nem tudunk, hogy ez több hetes, hónapos kínzás után történt, melynek során folyamatosan kényszerítették őket, fordítsanak hátat hitüknek."
A kínzások közé tartozott, hogy hideg vízzel permetezték a 21 férfit, és nem hagyták őket aludni a téli hidegben. Vizes homokot kellett vonszolniuk a sivatagban, amíg össze nem estek, és vasakkal is égették őket. Mindenféle kínzást átéltek, fizikait és érzelmit egyaránt.
Rogers 6 évvel ezelőtt látogatott el Egyiptomba, hogy többet tudjon meg a 21 mártírról és elmesélhesse a történetüket. A végeredmény "A 21" című animációs film lett, melyen hat éven keresztül 20 országból 70 animátor dolgozott.
A filmet Oscarra is jelölték a legjobb animációs film kategóriában.
Joel Rosenberg író a filmmel kapcsolatban megjegyezte: „Nagyon ízlésesen van megcsinálva, de nagyon szuggesztív is. Ez az animáció, az egyiptomi ikonográfia felhasználásával. Ez egyiptomi keresztény - kifejezetten keresztény - művészeti alkotás.
Nagyon érdekessé teszi, amikor ezek az ISIS-terroristák időnként azt hiszik, hogy Jézust vagy angyalokat látnak, - olyan, mintha egy spirituális háború ropogna mindkét irányban”.”
Jonathan Roumie, aki Jézust alakítja a „Kiválasztottak”-ban, szintén részt vett film rendezésében.
(CBN/Hetek)