Ez egy PR cikk
1. Beszéljünk
Egyeseknek még mindig el kell magyarázni, hogy miért fontos a tárgyalás. Ma már minden az információn múlik, úgyhogy érdemes arra is rákérdezni, ami szerintünk magától értetődő. Néhány esetben meg fogunk lepődni a válaszokon.
2. Az árak
Egy kiadó szoba Budapesten többféle áron megtalálható, úgyhogy nem szabad az elsőre igent mondani. Érdemes ellenőrizni az alsó és felső határokat, majd megnézni, hogy mit kapunk ezért a pénzért. Figyelni kell a szoba méretére, az elhelyezkedésre és sokszor a szomszédokra, ebben az esetben a lakótársakra.
3. Hol van?
Általában könnyen elcsábulunk, amikor jó árat kapunk, de néha komoly okok vannak a háttérben. A fővárosban többször fogunk olcsó szobát találni, ezek azonban a város legszélén várják a lakót, ami kevésbé biztonságos, és az utazásra is több idő fog elmenni. Ha szükségünk van a Belvárosra, akkor ne adjunk le az igényeinkből.
4. Kaució
Nagyon fontos szempont a kaució összege. Magyarországon nem lehet 3 hónapnál többet kérni, de ha eléggé szimpatikusak vagyunk, akkor ennél kevesebbről is lehet szó.
5. Vannak bútorok?
Lakásbérlésnél nagyon fontos kérdés, hogy bútorokkal vagy bútorok nélkül kapjuk-e meg. Szobánál nem szokott felvetődni ez a kérdés, de inkább kérdezzünk rá. Minden bizonnyal olyan szobát keresünk, ami be van rendezve, hogy csak a bőröndünket kelljen betolni az ajtón.
6. A számlák
Pár évtizeddel ezelőtt a számlák gyakran a bérbeadó nevén voltak, azonban ma is találkozni olyan helyzettel, ahol nem írják a nevünkre. Ha pedig szobát bérlünk, akkor érdemes fix összeget megbeszélni. Senki sem akar azért többet fizetni, mert a másik lakó éjjel-nappal a kádban pancsol.
7. Közösköltség
Ritkán esik szó a közösköltségről, azonban szobabérlés esetén is kérdezzünk rá. Egyes helyeken kérik, hogy egy kisebb részt vállaljunk be, máshol alapból úgy kalkulálják az árakat, hogy benne legyen. Fontos megjegyezni, hogy ha valami történik a lakásban, akkor azt nem a bérlőnek kell kifizetnie.
8. Felújítás
Előfordulhat, hogy a kiválasztott szoba szinte romokban hever, és ettől lesz olcsóbb a havidíj. Ilyenkor érdemes megbeszélni a tulajjal, hogy az elvégzett javítások legyenek kivonva az albérleti díjból, így nemcsak mi, hanem a tulaj is nyer a lakással. Mindig kössünk megállapodást, nehogy a végén derüljön ki, hogy ő olcsóbban megcsinálta volna.
9. Szerződés
Reméljük, hogy senkinek nem kell magyarázni, hogy ami nincs papíron aláírva, az nem létezik. Egyes szobákat számla nélkül adják ki, és sokszor a bérleti szerződést sem akarják megkötni, ebből azonban ne engedjünk. Az internetről letölthető szerződések nem térnek ki minden pontra, úgyhogy duplán ellenőrizzük.
10. Zárható ajtók
A Global Best Property Zrt. a váratlan vendégekre is felhívja a bérlők és a bérbeadók figyelmét. Ha szobát veszünk ki, akkor saját kulcs jár hozzá, amibe a mi engedélyünk nélkül nem léphet be a tulajdonos.
(Fizetett PR cikk)