Mi jellemzi ma a kapcsolatainkat, hogyan változtak, hogy hat rájuk az információ felgyorsult áramlása, a közösségi oldalak és a fogyasztói társadalom?
– A kapcsolatok felszínesebbé váltak, kevesebb a mély tartalom, több a rohanás. Mintha az idő ebben a térben is szaporábban telne, és mi sietünk, le ne maradjunk róla. Így hát ritkábbak a személyes találkozók, hiszen úgyis ott a Messenger, majd váltunk pár szót, és megnyugtatjuk magunkat, hogy megvolt a kapcsolattartás. Azonban elvész az érzelmek átadásának nonverbális lehetősége, az arcról olvasásé, így érzelmi intelligenciában is tompulunk. Mindez pedig visszahat a közvetlen közelünkben lévő kapcsolatainkra, akikkel lehet, hogy emiatt éljük meg, hogy egymás mellett élünk, de nem egymással. A közösségi oldalakra egyre inkább az élet tökéletes oldalait hangsúlyozó képeket töltik fel. Nincs elég árnyaltság abban, hogy milyen egy valódi kapcsolat. A kapcsolatok is kicsit a fogyasztási termékek mintájára értékelődnek át, így eldobhatónak tűnhet egy meglévő kötelék, kevésbé akarunk dolgozni rajta. Ide is befurakodott a kapitalizmus élménye, s talán pont ezért vágyódunk el többször a jelenből, és dolgozunk kevesebbet azért, ami már most is a miénk.
Pedig Márai Sándor szerint: „Nincs emberi kapcsolat, mely megrendítőbb, mélyebb lenne, mint a barátság.” Ám a tartalmas kapcsolatok ápolása sok időt, türelmet, figyelmet igényel, amiből mintha egyre kevesebb lenne. Mégis miért fontos, hogy legyenek minőségi kapcsolataink, barátaink?
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »