Egondolatmenet vallói szerint a római egyház volt a keresztény kultúra egyetemes, valamint egyetlen letéteményese. Az alábbiakban ezen állítás történeti hitelességének kívánunk utánajárni; egyben fel kívánjuk vázolni összefoglaló jelleggel a kereszténység ókori és középkori történetének néhány fejezetét, amelyek a tisztánlátást segíthetik e kérdéskörben.
mióta is római a katolicizmus?
Ha a római katolikus álláspontot nézzük, akkor maga Jézus Krisztus az egyetemes (katholikosz) Egyházat alapította meg. Eddig nem is lenne probléma, hiszen ebben mind a protestáns, mind a neoprotestáns, mind egyéb keresztény felekezetek egyetértenek. A római egyház álláspontja szerint azonban a Krisztus által megalapított látható egyház egyenlő a római katolikus egyházzal. Mint a II. vatikáni zsinat által 1964-ben elfogadott apostoli konstitúció, a Lumen gentium (Népek világossága) is kimondja, a Krisztus által létrehozott egyház látható módon a római katolikus közösségben van jelen a világban, még ha meg is található „az igazságnak több eleme” azon kívül is.
Mint említettem, ugyan nem vonjuk kétségbe az Egyház egyetemességének és egységének tanítását, nem tudunk egyetérteni azzal az állítással, ami ezen ekkleziológiai (egyháztani) tanításra alapozva azt állítja, hogy az európai keresztény kultúra egyenlő a római katolikus kereszténységgel és annak kulturális vívmányaival. Az ősegyház nem volt „római” egyház, ahogy a korai egyházat sem lehet római katolikus egyháznak tartani, pontosabban ezen időszakban inkább helyes „nagyegyházról” beszélni a különféle kisebb csoportok, mozgalmak vagy akár eretnekségek mellett.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »