Az alábbiakban arról írunk, hogy ki is volt ez a vallási és politikai vezető, aki Hitlerrel is összefogott a zsidóság ellen, illetve, hogy miként hatottak nézetei az arabságra.
Elsőként röviden szeretnénk bemutatni annak a politikai és vallási szereplőnek az eszmei formálódását, aki talán a legnagyobb hatást gyakorolta arra, hogy az iszlamizmus megtelt a nemzetiszocialista ideológiából származó gondolatokkal. Hadzs Amin al-Husszeini az első cionista kongresszus évében született Jeruzsálemben egy nagyon befolyásos klán tagjaként. A család tizenhárom tagja is polgármestere volt a városnak, továbbá igen kiterjedt rokoni szálai behálózták az egész térséget. Amin sokszínű oktatásban részesült: a Korán alapjaira tanították meg kisiskolásként, majd középiskoláit egy török és egy keresztény oktatási intézményben végezte. Sőt, egy ideig az Alliance Israélite Universelle, azaz egy zsidó fenntartású oktatási intézmény tanulója is volt.
Nézeteinek kialakulásában kulcsfontosságú volt az, amikor 1912-ben Kairóba költözött és szalafista teológiát kezdett tanulni. Mentora az a Rasíd Rida volt, aki az iszlám vallás alapján először szállt szembe a modernizációval és a cionizmussal. Kiemelkedő vallástudósként és jogászként állást foglalt a szekularizációval és a nacionalizmussal szemben az iszlám világon belül. Határozottan ellenezte a liberalizmust, a nyugati eszméket, a szabadkőművességet, a cionizmust és az európai imperializmust, és támogatta a fegyveres dzsihádot, hogy kiűzze az európai befolyásokat az iszlám világból. A nyugati kolonizációval kapcsolatos küzdelmet pániszlám alapon képzelte el.