A Scorpions, a világ egyik leghíresebb európai rockegyüttese, 1990-ben adta ki Crazy World (Őrült világ) című albumát. A lemezen szerepelt egy ballada is, mely a banda leghíresebb szerzeményévé vált. A Wind of Change (A változás szele) szövegét a Scorpions 1989-es moszkvai fellépése ihlette, és a dal a szovjet blokk összeomlásának himnusza lett. A dalra már csak azért is sokan felkapták a fejüket, mert a Scorpions szövegeire korábban sokkal inkább volt jellemző a ,,szex, drog, rock and roll” tematika; nemigen foglalkoztak politikai kérdésekkel.
Patrick Radden Keefe, Orwell-díjas oknyomozó újságíró és író 2020-ban megjelent podcastműsorában arról beszélt, hogy a dal valójában a CIA kultúrháborújának terméke: arra szolgált, hogy a zenén keresztül, belülről gyengítse a Szovjetuniót. Még ha állítását nem is tudta bizonyítani (egy belső ügynökségi forrására hivatkozott), nyomozása számos érdekes tényt hozott napvilágra a hírszerzés titkos akcióiról.
Keefe egyáltalán nincs egyedül a véleményével; mára nyílt titokká vált, hogy a CIA 1947-es megalapítása óta végez úgynevezett psy-ops akciókat (,,pszichológiai hadműveleteket”). Az Egyesült Államok hírszerzői korán felismerték, hogy a hidegháború egyik legfontosabb harci színtere a kultúra. Truman, majd pedig Eisenhower elnök is utasította a titkosszolgálati szerveket, hogy dolgozzanak ki a nyugati társadalmak elsőbbségét hirdető eszközöket.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »