A pubertás „szüneteltetése” sokkal nagyobb valószínűséggel állítja a pácienst olyan pályára, amely végleges orvosi beavatkozásokhoz vezet.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix )
A jelentés nem tartalmaz bombasztikus új információkat, csak olyasmit, amire sokan már régóta felhívták a figyelmet. A négyéves vizsgálat eredményeként létrejött dokumentum azonban a hivatalosság pecsétjével látja el az eddig bigottnak, transzfóbnak, fasisztának kikiáltott véleményeket. Ennek pedig akár globális hatása is lehet a gender diszfória kezelésében.
A fő tanulság tömören összefoglalva az, hogy az „affirmatív terápiás” (a vélt nemi identitást megerősítő) szemléleten alapuló gyermekgyógyászati ellátás – a szerző szavaival – „ingatag alapokra épült”. Hilary Cass szerint, bár az orvosok általában óvatosak az új eljárások alkalmazásával, „a nemi diszfóriás gyermekek gondozása terén ennek épp az ellenkezője történt”.
Amikor a GIDS (Gender Identity Development Service) szolgáltatást 1989-ben létrehozták a Tavistock Klinikán, évente kevesebb mint 10 gyermeket, főként a pubertáskort még el nem ért fiúkat fogadtak. A legtöbben 16 éves koruktól kaptak hormonokat.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »