Idén az érettségi botrány a kötelező szakmai érettségi miatt robbant ki. Az ötödik érettségi tárgyként kijelölt, kötelező szakmai érettségi tantárgyak követelményeiről ugyanis csak tavaly december végén értesült a 30 ezer érintett diák. Így nem maradt idő felkészülni, a vizsga nehéz volt, ráadásul a feladatok számos hibát tartalmaztak, ezért a gyerekek rossz eredményeket produkáltak.
A szakmai szervezetek és a diákok már tavaly is kétségbeesetten tiltakoztak amiatt, hogy fogalmuk sincs az új érettségi követelményeiről, így felkészülni se tudnak rá. A probléma azért jelentős, mert így sok fiatalt elvághatnak a felsőfokú továbbtanulás lehetőségétől (ami szakgimnáziumok esetén eleve csak szakirányban lehetséges már). Különösen a gépészeti, illetve kéttannyelvű szakgimnáziumok vizsgafeladatai hemzsegtek a hibáktól, elírásoktól, ráadásul bármilyen segédeszköz használata is tiltva volt a brutális mennyiségű tananyagot számon kérő szakmai vizsgán. A kárvallottak jogi lépéseket fontolgatnak.
Ezeknek a fiataloknak a helyzete azért is nyugtalanító, mivel korábban is folyamatosan csökkent a szakképzésből a felsőoktatásban továbbtanuló diákok száma: míg a 2000-es évek elején 33-36 százalékos arányban kerültek be az egyetemekre, főiskolákra, addig 2016-ban ez kevesebb, mint 20 százalékuknak sikerült. Viszont a gimnáziumból felvettek száma tavaly már négyszerese volt a szakképzésből jövőknek. Mindez egy júniusi Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) jelentésből derült ki, melyet a minap ismertetett az mfor.hu.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »