Sorjáznak a helyiek felháborodását, sok esetben pánikreakcióját tükröző kommentek a „Halasiak a nyitott tábor ellen” elnevezésű Facebook-oldalon, amelyet annak nyomán hoztak létre, hogy július elsejével egy új, kétszáz férőhelyes ideiglenes befogadóállomást nyitottak a menedékkérők számára Kiskunhalason.
A helyiek számára nem önmagában a migránsok jelentik az újdonságot – a településen négy idegenrendészeti intézmény működik ezres nagyságrendű kapacitással –, hanem az a tény, hogy az új tábor az eddigiekkel ellentétben nyitott lesz, vagyis az ott élők napközben elhagyhatják az objektumot. A Facebook-oldalnak néhány nap alatt több mint 2300 kedvelője lett. Az előzmények alapján érthetőnek tűnik az ellenérzés: június elején 300 rendőr szállta meg a halasi zárt tábort, miután a tábor közel 500 lakója körül 300-an fellázadtak az ügyintézés lassúságát kifogásolva, majd egy afgán menedékkérő füléből egy másik migráns kiharapott egy darabot.
A fideszes városvezetés számára – érthető okokból – nem kis kihívást jelentett a mindenki által ellenzett, központilag letelepített tábor kommunikációja, amelyről Fülöp Róbert polgármester csak egy (!) nappal a tábor nyitása előtt értesítette hivatalosan a halasiakat. A képviselőtestület egy héttel a nyitás előtt rendkívüli testületi ülésen foglalta határozatba, hogy kérik a kormánytól a halasi zárt (!) táborok felszámolását. Utóbb hiába állították, hogy ez nem kommunikációs fogás volt, és ők is az utolsó pillanatban értesültek a tábornyitásról, a hirtelen „kormánykritika” határozatba foglalása csak erősítette a helyiek gyanúját, hogy „valami készül”. Főleg annak fényében, hogy Fülöp Róbert tavaly még úgy nyilatkozott az Origónak, hogy „melyik polgármester ne tapsikolna örömében”, ha látja, hogy a menekültkrízis több száz munkahelyet teremt a városban. A helyi közvélemény végül a titkolózó önkormányzat helyett a Halasinfo hírportálról értesülhetett a tábornyitás tényéről – két nappal annak megtörténte előtt, csak ezt követte Fülöp már idézett bejelentése (lásd keretes írásunkat).
Nem kellett sokat várni, a Konok Kunok Motoros Klub aláírásgyűjtési akciót és lakossági fórumot hirdetett.
A zsúfolásig megtelt helyi művelődési ház közönsége előtt Bányai Gábor, a térség fideszes képviselője hangsúlyozta: nem ők kérték, hogy a nyitott tábort Kiskunhalasra helyezzék, ebbe lényegében nem volt beleszólásuk. Azért esett a városra a választás, mert a térségben itt volt megfelelő, még állami tulajdonban lévő egykori laktanyaépület. Azzal igyekezett nyugtatni a háborgó halasiakat, hogy a négy idegenrendészeti intézményben összesen 600 fegyveres biztonsági őr, valamint 500 készenléti rendőr teljesít szolgálatot, illetve további 1500 rendőr mozgósítható. Ezzel szerinte méretéhez képest Halason van a legtöbb rendőr az országban, ráadásul az elmúlt hetekben kiépített kamerarendszer is növeli majd a biztonságot.
Azt is kiemelte, hogy erősödött a migrációs nyomás, a déli határszakaszon napi 50-150 vagy akár 250 migráns is átjut a határon, ám ezt szerinte az új határőrizeti rendszerrel kezelni tudják majd. (Lásd cikkünket a 15. oldalon)
Hozzátette: a nyitott táborba a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) ígérete szerint családok érkeznek majd (illetve beteg és idős emberek, mivel az ő esetükben nem alkalmazható a határon lefolytatott eljárás – a szerk.). Eddig 40-en jöttek (a szomszédos zárt táborban 500-an vannak). Bányai szerint jó hír, hogy nem lesznek köztük „kigyúrt, életerős férfiak, akik esetleg fegyveres kiképzést is kaptak”, illetve arra számít, hogy a térségbeli taxisoknak köszönhetően sokan továbbállnak majd nyugat felé.
A képviselő bizonyos értelemben elszólta magát, amikor azt állította, hogy ő már három hete tudott a tábor terveiről. Szerinte egyébként ez nem a kormány döntése volt, hanem a BÁH-é. Ugyanakkor – jegyezte meg – Orbán Viktor egy miniszterén keresztül azt üzente neki, hogy a halasi táborra szüksége van az országnak.
Ehhez képest nemcsak Bányai, hanem Fülöp Róbert is emelte a tétet: nem csupán a több száz munkahelyet adó zárt intézmények, de a nyitott tábor bezárását is követelik saját kormányuktól. A képviselő azt mondta, ezért mindent meg fog tenni, sőt a civilek tiltakozó petícióját is alá fogja írni.
Hogy a fideszesek kormánnyal szembe menő akciója mennyire lesz sikeres, az kérdés, mindenesetre Bányai a biztonság kedvéért hozzátette: a város és a vállalkozók is megfelelő kompenzációt kaphatnak majd a pályázatok elbírálásakor, ha vállalják az áldozatot.
Fülöp Róbert polgármester június 30-i közleménye
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »