Most éppen milyen állatot gyógyít?
– Ma nagyon sok pácienst hoztak, az utolsó, akivel foglalkoztam, egy szívbeteg kutya volt.
Szombaton választották meg az LMP társelnökévé, és parlamenti képviselő is lesz Schiffer András helyén. Meddig akar állatorvosként dolgozni?
– Az őszi eskütételig fogok praktizálni. A törvény értelmében képviselőként nem folytathatom az állatorvosi munkát, a rendelőm ugyanakkor továbbműködik a kollégákkal.
Országos ismertséget az antikorrupciós sorozata hozott önnek, hiszen közel fél éve minden héten előáll valamilyen visszaéléssel. Ezt a sorozatot folytatja?
– Muszáj folytatnom, annyi ügy gyűlt össze, hogy sajnálnám abbahagyni. Magyarországon annyira elburjánzott
a korrupció, hogy egy szekszárdi állatorvos is képes hetente bemutatni újabb és újabb visszaéléseket. Ezen a héten tartom a 25. korrupcióinfót.
Konkrét következményekről be tud számolni?
– Igen. Kedden jelentette be Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, hogy leváltja Köpeczi-Bócz Tamás helyettes államtitkárt. Ez egy nagyon komoly bejelentés, ugyanis Köpeczi az elmúlt hat évben az első olyan kormánypárti politikus, akinek korrupció miatt kell mennie. Leváltása az Országos Roma Önkormányzatnak kifizetett 6 milliárd forintos uniós támogatással függ össze, amivel nem tudtak elszámolni. A menesztéséhez az én tényfeltáró munkám is hozzájárult, úgyhogy mostanában szoktam is mondani, hogy – ha valaki gratulálni akar – ne a társelnökké választásomhoz gratuláljon, mert az egy feladat elvállalása, hanem az ORÖ-botrány leleplezéséhez.
Köpeczi-Bócz menesztése a sajtóban sem ütötte át az ingerküszöböt, az átlag választóra pedig ennél is kevésbé hathat. A társadalom mintha belefásult volna a korrupciós történetekbe.
– Többen is rendszeresen nyilvánosságra hozunk korrupciós ügyeket, és több ellenzéki párt is beleáll ezekbe. Komoly változást azonban csak akkor várhatunk, ha a választók is megelégelik a lopást. Csak jó törvényekkel és társadalmi támogatással lehet megfékezni a korrupciót, úgyhogy senki ne higgyen azoknak a politikusoknak, akik elszámoltatást ígérnek megfelelő jogszabályok nélkül.
Társelnökként mik a legfőbb céljai?
– Az első, hogy 2018-ban leváltsuk a kormányt, utána pedig hogy teljesen új alapokra helyezzük az ország vezetését.
Az LMP az eddigi támogatottsága alapján nem nevezhető kormányváltó erőnek.
– Már az ősz folyamán tárgyalásokat kezdeményezek az ellenzékkel és a jelentősebb civil szervezetekkel, hogy hogyan tudjuk garantálni a rendszerváltás óta eltelt 26 év lezárását és egy új korszak elindítását.
Az ellenzék meglehetősen megosztott, miközben a Fideszről és főleg a miniszterelnökről sokan azt tartják, hogy kitűnő hatalomtechnikai képességeik vannak. Ráadásul a jobboldal egységes.
– A Fidesz olyan politikai eszközöket alkalmaz, amit a kulturált világban évtizedek óta nem alkalmaznak. Óriási pénzekből hergelik az embereket, a politikai ellenfeleket pedig időnként titkosszolgálati módszerekkel próbálják lejáratni. Ez nem tehetség.
Ön a Fidesz színeiben volt önkormányzati képviselő 2006-tól hét éven keresztül. Orbán Viktort ismeri személyesen?
– Nem. Fideszes koromban nagyon szerettem volna megismerkedni vele, de a legközelebb akkor voltam hozzá, amikor egyszer a tizedik sorból hallgattam egy politikai gyűlésen. Ősztől azonban lesz lehetőségem kérdéseket feltenni neki az országgyűlésben. És ha ismét azt találná mondani, hogy Magyarországon nincs korrupció, egyperces néma felállással fogok tisztelegni Steindl Imre emlékének, amiért olyan remekül tervezte meg a Parlament épületét, hogy nem szakad le a kupola.
Nemzeti ügyekben viszont karakán a kormány, és ez tetszik is az emberek nagy részének.
– Nekem úgy tűnik, a magyar politikusok leegyszerűsítő módón kommunikálnak: van, aki azt mondja, hogy külföldről származik minden jó, mások meg az ellenséget láttatják a külföldben. Magyarország az Európai Unió tagja, ez egy szövetségi rendszer, amiből előnyünk származik. Ezzel együtt meg kell fogalmaznunk a kritikánkat, és meg kell védeni az érdekeinket. És ugyanez igaz a globalizációra is.
Hasonló módon érvel a Fidesz is.
– Nem, ők nemcsak jogos kritikát fogalmaznak meg, hanem heccelik az embereket az unió ellen. És ebben ellentmondást is látok: az egyik nap azt mondják, hogy az unió nehézkes, a másik nap azt, hogy meg kell tőle védenünk a nemzeti szuverenitásunkat. Akkor most nehézkes, vagy átnyúl a fejünk felett? És ne feledkezzünk meg a biztonságpolitikáról. A magyar hadseregnek egy darab helikoptere és húsz tankja van, plusz hatezer katonája. Mégis kitől remélhetünk védelmet adott esetben? Számunkra létkérdés az atlanti elkötelezettség.
Saját pártjában tervez átalakításokat?
– Az LMP-ben nincs szükség jelentős változtatásokra, de már felvettem a kapcsolatot több olyan emberrel, akik régebb óta támogatnak bennünket a háttérből. Azt szeretném, ha egyre többen vállalnák az arcukkal is ezt a kötődést. Eddig azért maradtak a háttérben, mert tartanak tőle, hogy az egész életművüket lerombolhatja, ha nyíltan megjelennek a politika közelében, én azonban úgy vélem, mostanra olyan szintre emelkedett a korrupció, hogy
a megállítása már magasabb érdek, minthogy mértékadó emberek rejtve maradjanak.