„A sztrájk egy komoly nyomásgyakorló eszköz, amikor a feleknek nem sikerül megállapodni” – nyilatkozta Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke annak kapcsán, hogy a PSZ országszerte minden iskolában egész napos sztrájkot hirdetett április 20-ára. A még elégséges szolgáltatásokról – azaz a tanulók felügyeletének pontos mikéntjéről – lapzártánkig nem sikerült megegyezniük a minisztériummal, de a PSZ mindenképp megtartja az akciót. Különféle szülő- és diákszervezetek egyaránt jelezték együttműködésüket, akárcsak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) által meghirdetett április 15-ei kétórás figyelmeztető sztrájkkal és a Tanítanék Mozgalom egyidejű polgári engedetlenségi akciójával kapcsolatban is. A társadalmi támogatottságot jól tükrözi, hogy a nézők 80 százaléka tartotta jogosnak az április 20-ai pedagógussztrájkot még a TV2 Mokka című műsorának telefonos közvélemény-kutatásában is.
A három akciót annak ellenére is megtartják az érintettek, hogy kormányzati részről ígérgetések és burkolt fenyegetések egyaránt elhangzottak. „A 25 pontos követelésükből eddig 20 pontban sikerült megállapodnunk a PSZ-szel, akivel január óta tárgyalunk. Sajnálom, hogy kockáztatják ezeket az eredményeket” – mondta Balog Zoltán, a humán tárca minisztere nemrég az ATV Szabad szemmel című műsorában. Kifejtette: négy kérdésre szűkült le a PSZ követelése, három bérügyeket érint, ami plusz 50 milliárd forintot jelentene a költségvetésben, holott eddig több száz milliárdot fordítottak béremelésre. „Erről nem szándékozunk megegyezni, több béremelés nincs ebben a rendszerben” – fogalmazott Balog. Hozzátehetjük: az OECD-adatok szerint a magyar pedagógusok így is a legalulfizetettebbek közé tartoznak.
A PSZ azért sztrájkol, mert egyrészt a Klik átszervezését és az iskolák teljes önállóságát követeli, másrészt a nem pedagógus munkakörben dolgozók bérrendezését, harmadrészt a tanárok heti 22 órában fixált kötelező tanóraszámát (a mostani 22-26 óra helyett), negyedrészt a minőségi bérpótlék visszaállítását. Gallóné szerint kénytelenek voltak a 25 pontos követelésüket (tanszabadság, tankönyvek, tankötelezettségi korhatár, szakképzés, egész napos iskola, óraszám stb.) a sztrájkjognak megfelelően a munkavállalói szempontokra redukálni.