Azért szükséges az új CSOK, mert az Ön által, családpolitikai miniszterelnöki tanácsadóként vezetett munkacsoport népesedéspolitikai intézkedéscsomagja nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket?
– A munkacsoportunk egy komplex népesedéspolitikai javaslatcsomagot fogalmazott meg, amiből 2014-ben elsősorban azok az elemek léptek életbe, amelyek a nők munkaerő-piaci esélyeit javítják. Így például a gyed extra: a gyesről, gyedről visszatérő édesanyák járulékmentes és járulékkedvezményes időszakának meghosszabbítása, vagy az egyetemistáknak biztosított gyed. Mindez jótékony hatással volt a születések számára is, de legnagyobb hatása a nők foglalkoztatásbővülésére volt. A rendszerváltás óta nem dolgoztak a nők olyan arányban, mint most. Különösen a kisgyermekes édesanyák foglalkoztatottsága növekedett. Decemberben fogadtuk el azt a törvényt, ami a bölcsődei ellátást szélesíti ki, ami szintén fontos feltétele a gyermekvállalás és munkavállalás összeegyeztethetőségének.
A munkacsoportunk anyagában hangsúlyosan szerepelt, hogy a gyermekvállalás akadálya gyakran a lakhatás megoldatlansága, ezért javasoltuk az akkori szocpol kiterjesztését.