Ennek érzékeltetésére több szimbolikus példát említett: a maga részéről ellentmondásosnak tartja, hogy a demokrácia felett őrködő sajtó egyik legfőbb szervezete, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége egy olyan ember - Eötvös Pál - vezetése alatt működik, aki a Népszabadság főszerkesztőjeként a legnagyobb sajtóhamisítási botrányba bukott bele. Szimbolikus az is, hogy az őszödi beszéd kirobbanását követően a társadalom nem küldte el a hatalomból az „éjjel-nappal hazudó" Gyurcsány Ferencet, és szimbolikus jelentéssel bír az is, amikor „fullmilliárdos szocialista politikusok éneklik az internacionálét, a fel, fel, te éhes proletárt". Nem az a baj, hogy Oszkó Péter a pénzügyminiszter, hanem az, hogy az az Oszkó dönt a 13. havi nyugdíj megszüntetéséről, aki eközben 360 négyzetméteres villát épít magának - említett még egy szimbolikus ellentmondást Kósa.
Rosszabb az ország lelkiállapota, mint a rendszerváltáskor - állapította meg a polgármester. Véleménye szerint ennek egyik oka, hogy a rendszerváltás utáni politikai elit sem akart és nem is tudott újfajta moralitást adni az országnak. Az a legfőbb probléma, hogy legfeljebb 3-4 millió embernek van valamilyen elképzelése az életről, 3-4 millió embernek van komoly tartása, identitása, a többi 6-7 millió viszont nem rendelkezik ezzel. A többség sosem gondolkozik el azon, hogy „egyszer mérlegre lesz téve, egyszer megkérdezik tőle, jó voltál-e, amikor jó lehettél volna?" Kósa szerint a társadalom többsége nem is igényli, hogy rendelkezzen morális tartással.
A politikai pártok nem képesek újjászervezni a társadalmat, ezért a pártoknak az erre alkalmas közösségekkel kell összefognia, és ezek munkáját kell támogatnia - vázolta fel a válságból kivezető utat a politikus. A közösségszervező csoportok sorában elsőként az egyházakat említette a Fidesz alelnöke, és kijelentette: szükség van kis- és nagyegyházakra, akkor is, ha - tapasztalatai szerint - ezek között nem mindig harmonikus a kapcsolat. Kósa Lajos egy kérdésre válaszolva leszögezte: a Hit Gyülekezetét is igazi egyháznak tartja, szemben néhány olyan egyházi státuszú szervezettel, amely valójában gazdasági tevékenységet folytat, és csupán a kedvezőbb adózási szabályok miatt bújik egyházi köntösbe. Ez utóbbiakkal szemben a jelenleginél szigorúbb szabályozásra lenne szükség - vélekedett. Egy sor társadalmi probléma nem kezelhető az evangelizáció komolyan vétele nélkül, így például a cigányság problémája sem megoldható az egyházak kihagyásával, mondta Kósa Lajos, aki beszéde során többször is utalt rá, hogy a Debreceni Hit Gyülekezetével kifejezetten jó kapcsolatot ápol, és nagyra értékeli azt a munkát, ami a szemei előtt zajlik.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »