Az elképzelések szerint 2030-ra a dubaji járőröző rendőrállomány negyedét fegyvertelen robotokkal fogják biztosítani. Ebben a szellemben idén szolgálatba állították az első ember nagyságú robotrendőrt, mely fekete, fehér és zöld színekben tűnik fel, kerekeken közlekedik, kb. 170 cm magas, és nagyjából 100 kg-ot nyom. Érzelemfelismerő szenzorjaival 1,5 méteren belül érzékeli az ember testbeszédét, így felismeri a vizsgált személy aktuális érzelmi – vidám, szomorú, esetleg ingerült – állapotát. Ha a robot búsulást érzékel, fejlesztőinek köszönhetően megpróbálja az érintett személyt felvidítani.
A robotzsarunak a kommunikáció sem okoz problémát, hiszen akár hat nyelven – arab, angol, orosz, kínai, francia, spanyol – is képes megszólalni. A mellkasába egy érintőképernyős számítógépet építettek, melyen keresztül az állampolgárok bűncselekményt tudnak bejelenteni a központba, de szabálysértési bírság költségének a kiegyenlítésére is lehetőség nyílik a robotrendőrnél. Az érdeklődők információt is kérhetnek az elektromos zsarutól, „akinek” feladatköréhez tartozik a parkolási bírságok kiszabása is. A beépített kamerák használatával képes körözött személyek azonosítására, és ennek a rendőrőrs felé történő bejelentésére, továbbá gyanús csomagok megvizsgálására is kiválóan alkalmazható a barcelonai PAL Robotics által épített és a dubaji rendőrség által programozott robot.
Nyár közepe óta tesztelik Dubajban a szingapúri startup, az OTSAW Digital által gyártott, O-R3 elnevezésű önjáró rendőrautót. Az elektromos autó a másik eleme annak a tervnek, hogy bő 10 év múlva a rendőrségi állomány 25 százaléka robot legyen. A hőkamerákkal, szenzorokkal, optikai érzékelőkkel felszerelt autó kikerüli az útjában levő akadályokat, felismeri a rendszámokat és az arcot. Ennek köszönhetően azonnal jelez, ha egy olyan autót érzékel, amit a rendszáma alapján köröznek, mert például lopott. Ugyanez érvényes az arc alapján beazonosított keresett személyekre is. Azonfelül, hogy riadóztatja a központot baj esetén, az okos jármű maga is akcióba lendül, és a nyomába ered a bűnözőnek. Abban az esetben, ha olyan területre tér az üldözött, ahova a jármű nem tudja követni – például beugrik egy csónakba –, a kocsihoz tartozó önjáró drón fogja átvenni a megfigyelést és a követést.