A július 21-ei merényletkísérlet egyik gyanúsítottja. Figyelnek a kamerák Fotó: Reuters
A múlt csütörtökön Londonban elkövetett sikertelen terrortámadás elkövetői után nyomozó brit rendőrség szerdán letartóztatta Birminghamben a robbantás egyik gyanúsítottját, Jaszin Hasszan Omart. A rendőrség feltételezései szerint ő a felelős a Warren Street-i metrómegálló közelében tervezett robbantásért, de még kérdéses, hogy Omar együtt fog-e működni velük, amiért cserébe a várható büntetés csökkentését ígérték a 24 éves férfinak, aki 11 évesen, 1992-ben érkezett Szomáliából, majd 2000-ben határozatlan idej? tartózkodási engedélyt kapott.
Eközben Észak-Londonban kutatott át a rendőrség egy lakást, melyet korábban Omar bérelt a londoni önkormányzattól, sőt amelyhez heti 75 fontos (mintegy 25 ezer forintos) lakástámogatást is kapott. A lakásban bomba készítéséhez felhasználható vegyi anyagokat találtak, míg a lakáshoz tartozó garázst feltehetően robbanóanyagok tárolására használták. A nyomozók szerint elképzelhető, hogy a gyanúsítottak a sikertelen robbantást követően még visszatértek a lakásba. Ezt erősíti meg az egyik szomszéd is, aki elmondása szerint a robbantások után még látta a gyanúsítottakat.
A nyomozók feltételezése szerint a gyanúsítottak nem hagyták el az országot, hanem egy "biztonságos" lakásban tartózkodnak, talán jelentősebb mennyiség? élelmiszertartalékkal felszerelkezve.
A lakás közelében még kedden egy fehér VW Golfot foglalt le a rendőrség, melyet feltehetően az egyik gyanúsított használt korábban. A mintegy egy hónapja egy helyen álló kocsiban jelentős mennyiség? robbanóanyagot feltételezett a rendőrség, ezért tűzoltókocsikkal, mentőautókkal vonultak fel
a gépkocsi átkutatásához.
A környéket lezárták, a szomszédos házakat kiürítették, majd elszállították a járművet.
A rendőrség véleménye szerint egy további gyanúsított, Muktar Said Ibrahim (másik nevén Muktar Mohammed Said-dal) is kapcsolatba hozható a lakással. A 26-os számú buszon tervezett robbantással gyanúsított, jelenleg is körözés alatt álló Ibrahim családja semmit nem tudott a férfi érintettségéről egészen addig, míg a televízióban közzétett fotókat meg nem látták. A család ezt követően azonnal felvette a kapcsolatot a rendőrséggel. A 27 éves Ibrahim 1990-ben érkezett a családjával Nagy- Britanniába Eritreából. Később tanítóként dolgozott, majd 2004 szeptemberében brit útlevelet kapott. A családjától régóta elszakadva élő, feltűnően magányos életmódot folytató férfi egy szomszédja szerint csak a vallásnak élt, nem barátozott senkivel, egyetlen programja a mecset látogatása volt.
A rendőrség további három gyanúsított után nyomoz, kettőt a Sheperd\'s Bush és az Oval metróállomások közelében tervezett robbantásokkal gyanúsítanak, míg a harmadikat amiatt körözik, mert két nappal a sikertelen robbantásokat követően robbanószerkezetet találtak egy nyugat-londoni parkban.
A nyomozást nehezíti, hogy a sikertelen robbantás másnapján, pénteken a rendőrség lelőtte Jean Charles de Menezest a Stockwell metrómegállóban, miután a férfit öngyilkos merénylőnek vélték annak öltözete és félreérthető magatartása miatt. Rendőrségi jelentés szerint a férfi elrohant, mikor igazoltatni akarták, és többszöri figyelmeztetésre sem állt meg. Ekkor lőttek rá a rendőrök, akik a 2001. szeptember 11-ei New York-i terrortámadások után fél évvel kaptak jogot arra, hogy éles fegyvert használjanak öngyilkos terrorista-gyanús személyekkel szemben. A brazil férfit hét találat érte a fején, és egy a vállán. Az öngyilkos merénylőkkel szembeni fellépés során ugyanis fontos, hogy a gyanúsítottat a fején találják el, akinek így nem lehet ideje arra, hogy a robbanószerkezetet működésbe hozza. A férfiről azonban később kiderült, hogy nincs köze a terrorizmushoz. Holttestét a héten szállítják Brazíliába, ahol a családja fogja végső útjára kísérni. Rokonai ugyanakkor azt tervezik, hogy beperlik a brit rendőrséget, amiért ártatlan személyt lőtt le.
Sir Ian Blair rendőrfőparancsnok sajnálatát fejezte ki a történtek miatt, majd hozzátette, hogy nem kizárható, hogy a jövőben is ártatlanok essenek áldozatul a terroristák ellen folytatott küzdelem során. Az elmúlt három hétben kétszázötven riasztást kapott a rendőrség feltételezett öngyilkos merénylőkkel kapcsolatban. Mint a rendőrfőkapitány elmondta, rendkívül nehéz szakmai döntést igényel, hogy mely esetben hogyan kell fellépniük a hatóságoknak, és eközben bizony előfordul, hogy hibát követnek el. Az üggyel kapcsolatos belső rendőrségi nyomozás során az érintett rendőrtisztek egyikét fizetett szabadságra küldték, míg a többieket irodai munkára rendelték.
Tony Blair miniszterelnök bocsánatot kért a lelőtt férfi családjától a történtek miatt, de a rendőrök mentségeként hozta fel, hogy rendkívül nehéz helyzetben kell dolgozniuk. Az új terrorizmusellenes törvényekről folytatott pártegyeztetéseket követően tartott sajtótájékoztatóján a brit miniszterelnök kijelentette, hogy 2001. szeptember 11-e ugyan felébresztette a nemzetközi közösséget, az azonban "másik oldalára fordult, és újra elaludt". Beszédében újra elutasította, hogy a britek iraki jelenléte lenne a terrorizmus oka, azzal érvelve, hogy ha így lenne, akkor miért hajtanak autóba rejtett bombákkal gyerekek közé, hogy azokat megöljék. "Nem birkózhatunk meg a rendkívül mélyen gyökerező problémával mindaddig, amíg nem konfrontálunk ezekkel az emberekkel minden lehető szinten – nemcsak az eszközeikkel, de az ideológiájukkal is" – tette hozzá. A miniszterelnök szerint az öngyilkos merényletekre nem lehet magyarázatot adni, sem Izraelben, "se Palesztinában, se Irakban, se Londonban vagy Egyiptomban, se Törökországban, egyáltalán sehol. Az Egyesült Államokban sincs rá magyarázat. Pont."