Rohan Gunaratna, a Védelmi és Stratégiai Tanulmányok Intézetének egyik kutatója szerint a szökőár a térségben működő különböző terrorista és lázadó csoportokra is jelentős csapást mért, hiszen nemcsak harcosokat vesztettek el, hanem infrastruktúrájuk is jelentősen meggyengült. A Srí Lanka-i születés? szakértő szerint ugyanis a cunami pontosan azokra a területekre sújtott le legnagyobb erővel, ahol ezek a szervezetek aktívan tevékenykedtek. Gunaratna szülőföldjén a Tamil Tigrisek már 1987 óta öngyilkos merényleteket alkalmaztak. Thaiföld déli részén iszlám szeparatisták csaptak össze rendszeresen a thaiföldi hadsereggel. Aceh pedig a GAM nev? terrorszervezet bázisa volt. Ez a csoport szórványos támadásokat intézett a közelmúltban a dzsakartai kormány ellen. Indonézia másik két hírhedt terrorcsoportja a Laskar Dzsihad és az al-Kaidával kapcsolatba hozott Jamaah Islamiyah, amely egyes források szerint egész Délkelet-Ázsiát behálózta. A hatóságok ezt a szervezetet tették felelőssé a 2002-es balii merényletért, a 2003-ban a dzsakartai Marriott Hotel ellen végrehajtott támadásért, és a tavaly szeptemberben az ausztrál nagykövetség ellen intézett bombatámadásért is.
Gunaratna szerint az Egyesült Államok számára váratlan ajtó nyílt most meg a terror ellen folytatott harc során. Az al-Kaidáról szóló közelmúltbeli konferencián a résztvevők rendre azt ismételgették, hogy az Egyesült Államok és a nyugati világ egyre inkább vesztésre áll az ideológiai háborúban. A szakember azonban úgy véli, az Aceh-ban landoló amerikai segélyszállító helikopterek olyasvalamit hoznak most a régióba, amit a terroristák és lázadók nem tudnak biztosítani. Gunaratna szerint a katasztrófa kiválthatja a harcokba való belefáradást is. Az elmúlt napokban beszélt ugyanis a Tamil Tigrisek egyik harcosával, aki a pusztítás láttán kijelentette: a politika most kevésbé fontos, a szenvedés enyhítése a cél. Túlzott optimizmusra azonban nincs ok: a Tamil Tigrisek és a Srí Lanka-i kormány között máris viszály bontakozott ki annak kapcsán, hogy ki szállítsa a segélycsomagokat.
Zach Abuza, a bostoni Simmons College délkelet- ázsiai tanulmányokkal foglalkozó professzora szerint a lehetőség nemcsak az Egyesült Államok számára áll most fenn. A szakértő szerint a térségbeli kormányok propagandaháborút nyerhetnek a terroristákkal szemben, ha az elkövetkező időszakban gondoskodnak szerencsétlenül járt polgáraikról. Ezenkívül az emberi jogok tiszteletben tartása terén jelentős hiányosságokat felmutató thaiföldi, indonéz és Srí Lanka-i katonai erők most pozitív szerepeket vállalhatnak fel. Abuza szerint fontos lesz ellenőrizni a muszlim jótékonysági alapítványoktól érkező összegeket, mivel ezek a szervezetek korábban az al-Kaidához kapcsolódó csoportokat, például a Fülöp-szigeteki Abu Szajjafot is finanszírozták.