Konrád György az aacheni díjátadáson, balról Roman Herzog volt német elnök Fotó: Reuters
Az Unter den Linden árnyas hársfái alatt gyakorta sétál egy magyar értelmiségi. Néha unokákkal. Zömök, halk szavú, másokra is odafigyelő ember. Kézfogása melegséget áraszt. A német fővárosban, sőt egész Németországban a közép-európai kultúra bátor egyéniségeként tisztelik Konrád Györgyöt, aki első külföldiként vehette át négy éve a Berlin-Brandenburgi Művészeti Akadémia irányítását. Direktorként is sikeresebb, elismertebb Spree-metropolisban, mint hazájában. Nem veszi zokon, nem háborog – tavasszal ünnepelte hatvannyolcadik születésnapját, de lankadatlanul dolgozik.
A legrangosabb európai kitüntetések között számon tartott "Internationaler Karlspreis zu Aachen" május 24-i laudációját Roman Herzog korábbi német államfő tartotta. Herzog maga is kiérdemelte 1997-ben a Nagy Károlyról elnevezett díjat. Az ex-köztársasági elnök a negyedmilliós észak-rajna-vesztfáliai gyönyör? város koronázási termében összegyűlt politikai, közéleti személyiségek előtt hosszasan méltatta a magyar alkotó, író, szociológus, filozófus Konrád érdemeit, az öreg kontinenst egykor kettészelő (fizikai és szellemi értelemben vett) vasfüggöny lebontásában, a bizalmatlanság elhessegetésében. A látogató, A cinkos, A városalapító, és még sok más kiváló könyv szerzőjének csütörtöki kitüntetése volt az apropója annak, hogy megjelent Németországban az Ungarn in Europa cím? ízléses kötet az Einhard Verlag gondozásában. A Magyarok Európában (de fordítható "Magyarország Európában-ra is) szerzői között ott találjuk többek közt Romano Prodit, a brüsszeli EU-bizottság elnökét, Wilfried Bruber budapesti német nagykövetet, Mádl Ferenc magyar államfőt, Martonyi János külügyminisztert és hazánk tavaly kinevezett fiatal berlini nagykövetét, Pröhle Gergelyt.
Konrád György Nemzetközi Károly-díjának rangját tükrözi, hogy azt tavalyelőtt Tony Blair brit kormányfő, 2000-ben pedig Bill Clinton akkori amerikai elnök vehette át Aachenben. Áldozócsütörtök egész Németországban munkaszüneti nap volt: Konrád magas, európai kitüntetése nekünk magyaroknak is piros betűssé változtatta május 24-ét.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »