A törvény életbe lépését követően az anglikán egyház gyakorlatilag a huszonkettes csapdájába kerül, és beáll a teljes fejetlenség. Az ugyanis könnyen érthető, hogy az anglikán egyház a hamarosan legalizálandó homoszexuális kapcsolatokat nem tekinti a házassággal egyenértékűnek, és nem szeretné, ha papsága ilyen kapcsolatokban élne. Egy 1991-es irányelv, Az emberi szexualitás kérdései szerint ugyanis az egyháztagok esetében megtűrik a homoszexualitást, de a papság esetében elutasítják azt. Ezt követően azonban kezdetüket veszik a bonyodalmak.
A hamarosan életbe lépő törvény miatt kidolgozott – egyesek által szex nélküli házasságnak csúfolt – egyházi rendelkezés értelmében ugyanis az egyház a jövőben tudomásul veszi azt, ha a papságból egyesek törvényesíteni akarják a (homoszexuális) civil élettársi kapcsolatot, de nem feltételezi azt, hogy az ilyen kapcsolatban élő személyek szexuális viszonyban vannak egymással. Ezt követően a "törvényes" élettársi kapcsolatban élő papokat majdnem ugyanazok a jogok illetik meg, mint a házastársakat: özvegyi nyugdíjat kaphatnak, a plébánián maradhatnak élettársuk halála vagy "szökése" esetén.
Az említett rendelkezéssel az egyház azt az ellentmondást kívánta elkerülni, amely akkor áll elő, ha a papság részéről egyesek érvényesíteni kívánnák élettársi kapcsolatukat, így az állami törvények szerint olyan jogosultságokkal bírnak, amelyekről az egyház nem vesz tudomást. A rendelkezés életbe lépésével azonban megoldódik a helyzet, helyesebben még tovább bonyolódik. A homoszexuális élettársi kapcsolatot érvényesítő papokat püspökeik megkérdezik, hogy szexuális kapcsolatban állnak-e egymással vagy sem. Akik erre a kérdésre igennel válaszolnak, egyházi fegyelmezésre számíthatnak. A nemmel válaszolók viszont annak a veszélynek teszik ki magukat, hogy az egyházközösség panaszolja be őket, így hazugság miatt kerülnek egyházi fegyelmezés alá. Minden egyes esetben azonban az anglikán egyház tekintélyén esik csorba, a mintegy hetvenkétmilliós egyháztagságot ugyanis világszerte megosztja a homoszexuális papságról folytatott vita, amelyet az amerikai Gene Robinsonnak, New Hampshire püspökének és az angol Jeffrey Johnnak, a St. Albans egyetem dékánjának ügye erősített fel. A két magas rangú anglikán lelkészről köztudott, hogy homoszexuális, egyházuk azonban egyikük esetében sem gyakorolta korábban érvényes fegyelmezési jogát.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »