Amint azt a főtanácsadó elmondta, a rendőrség és a honvédség komoly erőkkel készült az új határőrizeti rendszer bevezetésére, amely garantálja a magyar emberek biztonságát és a külső határok védelmét. Bakondi György kiemelte, hogy a szerb és a horvát határon bevezetett új határőrizeti rendszer célja, hogy ne tartózkodjanak jogellenesen migránsok az ország területén, ugyanakkor az, aki akarja, a tranzitzónákban benyújthassa menedékkérelmét. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy azokat a migránsokat, akiket a határtól számított nyolc kilométeres zónán belül elfognak, visszakísérik a kerítésen található kapukig, és útbaigazítják a legközelebbi tranzitzóna felé. Az elfogottak ellen a korábbi szabályozásnak megfelelően szabálysértési, illetve bűnvádi eljárást kezdeményeznek a hatóságok, attól függően, hogy bizonyíthatóan elkövették-e a műszaki zár rongálását, átvágását. Hozzátette, az intézkedés bevezetése nemcsak hazánk belső rendjének és közbiztonságának megőrzése miatt volt fontos, hanem a schengeni határok védelme és a szomszédos országok belső rendjének védelme is ezt kívánta.
Az intézkedés jelentős terheket ró a határvédelemben szolgálatot teljesítő katonaságra is, ezért ennek létszámát 50 százalékkal, technikai eszközállományát pedig 30 százalékkal növelték meg – erről már Benkő Tibor vezérezredes, a honvédség vezérkari főnöke beszélt. Mint mondta, a honvédség épp egy éve, 2015. július 8. óta vesz részt a határvédelemben, feladata kezdetben az ideiglenes határzár kiépítése volt, annak elkészülte után pedig a konkrét határvédelmi feladatokban vesznek részt az idevezényelt katonák, élőerős védelemmel, haditechnikával, szárazföldi és légvédelmi eszközökkel, lokátorokkal.
Papp Károly országos rendőrfőkapitány a migrációs nyomás elmúlt hónapokban tapasztalható ismételt élénkülésével magyarázta az intézkedés bevezetésének szükségességét. Mint mondta, amíg 2016 januárjában átlagosan naponta 16 illegális bevándorlót fogtak el a magyar–szerb határon, addig februárban 79, júniusban pedig már több mint 120 főt, akik közül egyre többen érkeznek Bulgária felől Szerbiába, onnan pedig hazánkba. 2016. január 1-je és július 4-e között összesen 17 553 határsértő elfogására került sor, ebből 2106 eset az utóbbi négy napban történt. Az új határőrizeti rendszer első napján, július 5-én déli 12 óráig 826 fő próbált belépni hazánk területére, 675 esetben ezt a járőröző rendőrök és katonák megakadályozták, 151 határsértőt pedig az új jogszabály alapján elfogtak és visszakísértek a kerítés túloldalára.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »