Lábunk elsődleges feladata, hogy megfelelő, rugalmas alátámasztást biztosítson, és egyensúlyban tartsa egész testünket, akár egy helyben állunk, akár sétálunk vagy futunk. A cipő egyáltalán nem elhanyagolható része öltözködésünknek: súlyunk minden grammja a lábainkra terhelődik. Mindezek miatt kiemelten fontos lenne olyan cipőkben járnunk, amelyek alkalmazkodnak lábunk anatómiájához, hogy a benne töltött idő ne vezessen fájdalomhoz, hosszabb távon pedig ízületeink károsodásához.
„A rosszul megválasztott cipő benőtt körmöket, körömágygyulladást, bőrkeményedést (tyúkszem), víz- és vérhólyag kialakulását, fájdalmat, gombásodást, az ujjak deformálódását, sőt keringési zavart is okozhat” – hívta fel a figyelmet Dr. Andrássy Ilona ortopéd szakorvos.
Fontos szempont, hogy kényelmes, de ugyanakkor elegáns legyen a kiszemelt lábbeli. Ám egy brit statisztika szerint a férfiak több mint egyharmada, a nők közel fele olyan cipőt vásárol, ami nem is illik a lábára. Ez azonban hosszú távon a fájdalom mellett rossz tartást okozhat, sőt idegkárosodás kialakulásához is vezethet. Az amerikai Podiatric Medical Association 2014-es felmérése szerint mindenféle cipő okozhat fájdalmat, de értelemszerűen a tűsarkúak vezetik a listát, mivel azok a magas és gyakran vékony sarkuk miatt a lábfejre helyezik a súlyt. Szintén lábfájásra panaszkodott a felmérésben résztvevők mintegy negyede, akik lapos talpú cipőt, csizmát vagy flip-flopot hordtak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »