Telegdi Ágnes meseíró és természetfotós könyvei a gyerekek és a pedagógusok körében is igen népszerűek. Több mint harminc könyve közül néhányat oktatási segédanyagként használnak a pedagógusok. Bálint gazdát pedig nem is kell bemutatni az olvasónak, hiszen munkássága egy egész ország számára közismert és elismert. 23 könyvet írt növényekkel kapcsolatos témában, és több szaklapban is rendszeresen publikál. Gyuri bácsi Gyümölcsöskert című könyve például hat kiadást élt meg, és kétszázezer példánya talált gazdára.
A szerzőpáros könyvében lélegzetelállító fotókkal illusztrálva, megszokott és szokatlan körülmények között ismerhetünk meg nyolc állatot és növényt. Az állatok bemutatását Telegdi Ágnes a tőle megszokott mesés történetekkel fűszerezve tálalja. És hogy miért szeretik a gyerekek? Olvassuk csak: „Az eddig csendben leskelődő szarka, a másodperc töredéke alatt ugrik le az ágról, ahonnan eddig figyelt, és elkapja a diót mókusunk orra elől. Bizony bundás barátunk nagyon bosszankodik, és hangos, cirpegő hangot hallatva fúj a szarka után.”
A könyv második felében Bálint gazda tolmácsolásában kedvenc növényeit ismerhetjük meg. A Paradicsom diadalútja című részből megtudhatjuk például, hogy „Más népek a bibliai Paradicsom szóból kiindulva választották ennek a zöldségféle gyümölcsnek a nevét:
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »