Az intuíció az a tudattalan intelligencia, amelynek révén racionális következtetés nélkül, közvetlenül jutunk ismerethez. Albert Einstein szerint „az elemi törvényeknek a felismeréséhez nem vezet logikai út. Csak az intuíció útja áll előttünk, amelyet a látszat mögött rejlő rend megérzése támogat.” Több tudós is vall arról, hogy korszakalkotó ötlete alvás vagy kikapcsolódás alatt pattant ki – elég Arkhimédészre gondolnunk, aki a kádból kiugorva meztelenül rohant publikálni eredményeit az utca emberének.
Mielőtt azt gondolnánk, hogy tanulás nélkül is eljuthatunk az ismeretre pusztán intuíció segítségével, lapozzuk fel Selye János Álomtól a felfedezésig című könyvét, melyben részletesen foglalkozik az intuíció tudományban betöltött szerepével. Állítása szerint először megfigyelés útján össze kell gyűjtenünk a tényeket,
és elraktározni az emlékezetünkben. A tényeket legtöbbször ilyen-olyan logika mentén rendszerezzük, és eljutunk bizonyos következtetésekre. Ugyanakkor előfordulnak helyzetek, amikor a gondosan összegyűjtött tényeinkből racionális gondolkodás útján nem jön ki semmi. Ilyenkor, ahogy Selye mondja, szabad teret kell engedni a fantáziának. „A fantázia kaleidoszkópja által konstruált számtalan ténymozaik közül valamelyik esetleg olyan közel kerül az igazsághoz, hogy intuitív villanást idéz elő, s ennek robbanóereje a tudatba löki a felismerést.”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »