A német filozófus írásában kifejtette, hogy az orosz támadás elleni védekezést fegyverszállításokkal segítő nyugati országok könnyen a szakadék szélén kóborló alvajáró helyzetébe kerülhetnek, hiszen nem határozták meg a támogatás pontos célját.
Tekintettel arra, hogy Kijevre helyezik annak a döntésnek a felelősségét, hogy mikor kell tárgyalást kezdeni a harcok lezárásáról, így előfordulhat, hogy dönteniük kell: magára hagyják Ukrajnát vagy bekapcsolódnak a háborúba.
Habermas szerint a fegyverszállítások céljáról kialakult két "homályos" és egymással versengő meghatározás. Az egyik az, hogy Ukrajna nem veszíthet, a másik pedig az, hogy le kell győzni Oroszországot.
A pontos támogatási cél megjelölésének elmulasztása "végzetes" hiba, hiszen a Nyugat támogatásától is függ, hogy Ukrajna meddig bírja a harcot, és a Nyugat "erkölcsi felelősséget" visel az általa biztosított fegyverekkel okozott pusztításért.
Az egyre modernebb fegyverek szállítása olyan "dinamikát" indított el, amely "észrevétlenül átlendíthet bennünket egy harmadik világháború küszöbén” - írta a német gondolkodó.
Habermas szerint mindez azt mutatja, hogy a Nyugatnak magához kell ragadnia a kezdeményezést. Ugyanakkor egyelőre semmi nem utal arra, hogy Vlagyimir Putyin hajlandó lehet tárgyalni, ráadásul a kelet-ukrajnai területfoglalásokkal Kijev számára elfogadhatatlan helyzetet teremtett.
Ez azonban "talán válasz a nyugati szövetségesek azon hibájára, hogy Oroszországot kezdettől szándékosan homályban hagyta a katonai támogatás célját illetően", hiszen
a kétértelműség nyitva hagyta azt az értelmezési lehetőséget, hogy a Nyugat valódi célja a Kreml számára elfogadhatatlan oroszországi rendszerváltás
- vélekedett Jürgen Habermas.
A filozófus szerint a háború az emberveszteség mellett napról napra több anyagi erőforrást is felemészt, amelyeket nem lehet a végtelenségig pótolni. Ez a tény önmagában is azt jelzi, hogy a Nyugatnak "erősen" törekednie kell a tárgyalások megindítására.
Kompromisszumos megoldást kell találni, amelynek révén Oroszország nem szerez újabb területeket Ukrajnától a háború kitörése előtti állapothoz képest - vagyis Ukrajna nem veszíti el a háborút -, mégis lehetővé válik, hogy "arcvesztés" nélkül zárja le a harcokat - tette hozzá Habermas.
(MTI / Hetek)