Thomas Bach elmondta, hogy az Olimpiák eredeti küldetése a béke hirdetése, és bár tisztában vannak az ukrán sportolók „gyászával, emberi szenvedésével”, és segítenek nekik, amiben csak tudnak, de
nem kormányok feladata eldönteni, hogy ki vehet részt a sportversenyeken, mert akkor vége lenne az általunk ismert nemzetközi sportversenyeknek, a világbajnokságoknak és az Olimpiai Játékoknak”.
Bach arról is beszélt, hogy a történelem fogja megmutatni majd azt, hogy ki tett többet a békéért: azok, akik megpróbálták a kommunikációt fenntartani, vagy azok, „akik elszigeteltek [másokat], és megosztást” akartak hozni.
Az ukrán kormányt feldühítette a Bizottság döntése, mert szerintük a szervezet azon igyekszik, hogy biztosítsa a lehetőséget az orosz és fehérorosz sportolók számára, hogy versenyezhessenek, amit Oroszország politikailag az előnyére fordíthat.
„Ezt nem lehet leplezni valamilyen színlelt semlegességgel vagy fehér zászlóval. Oroszország most már olyan állam, amely mindent vérrel borít be, még a fehér zászlót is” – vélekedett az ukrán elnök.
Az ENSZ emberi jogi tanácsa szintén aggasztónak nevezte azt a kezdeményezést, amely pusztán „az útlevelük miatt” büntetné és kizárná a sportolókat a versenyekről. Ehelyett azt tartják helyénvalónak, ha az orosz sportolók is versenyezhetnek, semleges zászló alatt.
(The Guardian / Hetek)