A náci Németország több mint száz hajóból álló fekete-tengeri flottájához tartozó járművek az előrenyomuló szovjet erők előli visszavonulása közben süllyedtek el 1944-ben, és alacsony vízállás esetén a roncsok még mindig akadályozzák a dunai hajóforgalmat.
A szerbiai Prahovo kikötőváros mellett azonban az idei aszály miatt több, mint húsz ilyen hajóroncs bukkant elő a folyóból. Számos hajó fedélzetén több tonna lőszer, valamint robbanóanyag található, így a hajóroncsok veszélyt jelentenek a Dunán zajló szállítmányozásra is.
„A német flotta nagy ökológiai katasztrófát hagyott maga után, ami minket, a város lakóit fenyegeti”
- mondta egy prahovói nyugdíjas, aki könyvet is írt a német hajókról.
A helyi halászati ágazat dolgozói és a Duna túlpartján lakó román lakosság is veszélyben van a robbanóanyagok miatt.
A hónapok óta tartó szárazság és rekord magas hőmérséklet zavarokat okozott a folyami közlekedésben Európa-szerte, beleértve Németországot, Olaszországot és Franciaországot is.
A szerb hatóságok a folyómeder kotrása mellett döntöttek, hogy járhatóak maradjanak a dunai hajózási útvonalak az országban, de még így is 180 méterről 100 méterre csökkentették a világháborús hajóroncsok a hajózható szakaszt.
A mederben rekedt hajók egy részénél még mai napig látható a parancsnoki híd, a törött árbóc és vannak megcsavarodott hajótestek is, de sok hajó csak elmerülve fekszik a homokzátonyok alatt.
A szerb kormány idén márciusban pályázatot írt ki a hajóroncsok megmentésére, valamint a lőszerek és robbanóanyagok eltávolítására.
(CNN/Hetek)