A lelet körülbelül 2200 éves, és a faedényben földet és apró köveket találtak, melyek alatt egy szövetdarabban voltak elrejtve az érmék. A pénzt VI. Ptolemaiosz egyiptomi uralkodó verette abban az időszakban, amikor Júdeában és a Szeleukida Birodalom felett IV. Antiokhosz Epiphanész uralkodott, aki megszentségtelenítette a Szentélyt.
A tizenötből három érmét Kr. e. 175-176-ban vertek, a „legújabbat” pedig Kr. e. 170-171-ben, a makkabeus-felkelés előtt nem sokkal. Az egyik érmén a „Shalmai” név is szerepelt. A pénzt egy edénybe rejtette valaki a felkelés kitörése előtt, és valószínűleg azért tette a barlangba, hogy a csata után visszamenjen érte.
Ez az ember valószínűleg meghalt a csaták során, és nem tért vissza a tulajdonáért, ami közel 2200 éve várt rá. Ez egy nagyon ritka lelet és az első régészeti bizonyíték arra, hogy a Júdeai-sivatagban található barlangoknak milyen fontos szerepük volt a zsidó felkelők vagy menekülők életében a makkabeus-felkelés első napjaiban, illetve az azt megelőző események során”
- mondta Dr. Eitan Klein, az Izraeli Régészeti Hatóság leleteinek biztonságáért felelős igazgató helyettese.
Klein szerint az érmék hasonló okból kerülhettek a barlangba, mint amikről a Makkabeusok könyvében lehet olvasni: az emberek a vagyontárgyaikat a Júdeai-sivatagban barlangokban rejtették el, amíg a veszély elmúlt, és visszamehettek értük.
Egy másik elmélet szerint az érmét akkor rejthették el a barlangban, amikor a Kr. e. 167-ben bevezetett zsidóellenes rendeletek miatt sokan menekültek a Júdeai-sivatagba.
Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság elnökének elmondása szerint a régészeti munka folytatódni fog a Júdeai-sivatagban, a Muraba’at barlangoknál, ahol újabb érdekes leletekre számítanak a szakemberek.
(Israel National News / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.