Megjelent a világhírű amerikai influencer, Ben Shapiro műve magyar nyelven! Cikkünk a könyvről ide, további részletek és a megrendelés pedig ide kattintva érhető el.
A leletet az Izraeli Régészeti Hatóság hitelesítette. Jelentőségét a különleges felirat mellett a kora adja, ugyanis eddig nagyon kevés olyan tárgy került elő, amely a zsidó történelemnek ebből a korai korszakából származik. A bírák kora az Egyiptomból történt exodus és a zsidó honfoglalás utáni mintegy 400 évet öleli fel, amelyet a Saul, majd Dávid király által alapított monarchia váltott fel.
A Jerubbaál (jelentése: „Pereljen vele Baál”) nevet a Bírák könyve alapján Joás fia Gedeon azt követően kapta, hogy összetörte szülővárosában Baál istenség oltárát.
A bátor tettre – hiszen Baál a korabeli Kanaán főistensége volt – Gedeon azt követően vállalkozott, hogy Isten angyala megjelent előtte. Amikor kitudódott, hogy mit tett Gedeon, a város lakói meg akarták őt ölni, ám apja védelmébe vette, mondván „perejlen Baál saját magáért” – innen ragadt Gedeonra a Jerubbaál elnevezés. Az akció nyomán Gedeon harcba szállt az izraelitákat elnyomó midianitákkal szemben és győzelemre vezette a kisebbségben lévő – mindössze 300 fős – seregét.
Gedeont az Újszövetség is a hit hősei között említi.
A jeruzsálemi Héber Egyetem régész professzora, Joszef Garfinkel szerint a lelet nem bizonyítja önmagában azt, hogy a biblia Gedeon tulajdona lett volna a feliratot tartalmazó korsó, azonban a felfedezés helye, és a pontos kormeghatározás miatt ezt nem lehet kizárni.
„Azt viszont kijelenthetjük, hogy egy újabb olyan leletre bukkantunk, amely megerősíti a biblia szöveg történelmi realitását”
– mondta az izraeli tudós, aki megemlítette, hogy a közelmúltban hasonló jelentőségű felfedezés volt, amikor megtalálták egy Dávid király korabeli ásatási rétegben Saul fiának, Ishbaálnak (Isbósetnek) a nevét, amelyet eddig szintén csak a Bibliából ismertünk.
„Az a tény, hogy a Bibliában szereplő nevekkel tökéletesen azonos feliratokat találunk régészeti feltárások során, azt bizonyítják, hogy az emlékeket sok generáción keresztül pontosan megőrizték és tovább adták”
– tette hozzá Joszef Garfinkel professzor.
(Jerusalem Post / Hetek)