A töredék óhéber nyelven írt, négysoros hiányos szöveget tartalmaz, melyből csak annyi olvasható ki, hogy “Izmaelnek küldd”.
A Júdeai-sivatagban hagyott papirusztekercsek ugyan túlélhették a száraz időjárást, de eddig csak két papirusztöredéket találtam az első templom korából.
Ez a papirusz különleges és elképesztően ritka”
- mondta Eitan Klein, a Régészeti Hatóság leleteinek biztonságáért felelős egyik vezető.
A papirusztöredék kalandos úton érkezett vissza Izraelbe: az ország egyik vezető közel-keleti kutatója az ősi héber nyelvű leletekkel kapcsolatos könyve befejezésekor látott meg egy fotót az “Izmaelnek” feliratú leletről, mely kiderült, hogy egy amerikai férfi tulajdonában van Montanában.
A férfi az édesanyjától örökölte a papiruszdarabkát, aki még 1965-ben kapta ajándékba a töredéket Joszef Szaadtól, a Palesztinai Régészeti Múzeum akkori kurátorától.
A múzeum kurátora viszont egy régiségkereskedőtől szerezte meg a leletet Betlehemben, aki feltételezhetően egy beduintól vásárolta meg a papiruszt, miután a Júdeai-sivatagban rátalált. Az amerikai asszony bekereteztette a töredéket és Szaad fotója alatt helyezte el a házában.
Eitan Klein 2019-ben hívta meg Izraelbe a montanai férfit, akit sikerült meggyőznie arról, hogy a ritka leletnek sokkal jobb helye lenne a Régészeti Hatóság létesítményében.
A tudósok azonban nem merték eltávolítani a papiruszdarabot, mert az asszony ragasztót használt a textilre rögzítéséhez, és a lelet súlyosan sérülne, ha megpróbálnák leszedni róla.
(Arab News / Hetek)