Az ügynökség elemzése szerint a hollandiai dzsihadista mozgalmak dinamikája kiszámíthatatlan, annak ellenére, hogy a kormány erőteljesen fellépett velük szemben. Az általuk jelentett terrorveszély bármikor nőhet, például mozgósító események hatására, vagy akkor, ha terrorista elítélteket szabadon engedik fogságukból.
Az NCTV arra is felhívta a figyelmet, hogy a szélsőséges kormányellenes mozgalmak fokozatos térnyerése erőszakba csaphat át. Ezek a csoportok alapvetően bizalmatlanságot és dühöt éreznek a kormánnyal és az állami intézményekkel szemben, néhányan közülük összeesküvés-elméleteket terjesztenek.
"Az összeesküvés-elméletek aláássak a demokratikus jogrend intézményeibe vetett közbizalmat, terjesztésük terrorcselekményekhez vezethet"
- figyelmeztetett az ügynökség.
A jelentés szerint ezek a csoportok a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések elleni tüntetések hátterében jelentek meg, és egyre inkább más, a társadalmat megosztó témákra összpontosítanak.
"Egy olyan mozgalom van kialakulóban, amelyet mély ellenségesség, fanatizmus és erőszakos önbíráskodásról szóló képzetek jellemeznek"
- fogalmazott az ügynökség.
Az NCTV úgy véli, továbbá hogy egyes szélsőjobboldali mozgalmak is kockázatot jelentenek a nemzetbiztonságra nézve. Az elemzés kiemeli, hogy egyes jobboldali radikális csoportok a terrorista erőszakot tartják törvényes eszköznek a "fehér felsőbbrendűségen alapuló állam" megvalósításhoz. Az ügynökség szerint ez a fajta diskurzus egyre inkább a nyilvános viták részévé válik Hollandiában.
(MTI/Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!