Trükkös módszerekkel próbálnak külföldre menekülni Ukrajnából a hadköteles férfiak
Trükkös módszerekkel próbálnak külföldre menekülni Ukrajnából a hadköteles férfiak

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 07. 20.
Ukrajnában a háború kezdete óta a férfiaknak tilos elhagyniuk az országot, és eddig csak kevés kivétel volt ez alól a rendelkezés alól. Ennek ellenére egyre több ukrán férfi próbál meg elmenekülni az országból.

Az orosz-ukrán háború kitörésekor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy a 18 és 60 év közötti férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát, így nagyon sokan azzal szembesültek, hogy a családjuknak sikerült elmenekülnie a harcok elől, nekik viszont hátra kellett maradniuk.

A tilalom alól kivételt képeznek azok a férfiak, akik külföldi diákok, humanitárius segélyt szállítanak, külföldön állandó lakcímmel rendelkeznek, mozgáskorlátozottak, egyedül nevelik a gyereküket, vagy akiknek három vagy több gyermekük van.

A Deutsche Welle-nek álnéven nyilatkozó egyik ukrán férfi elmondta, hogy megpróbált a családja után menni, mert “a családdal kapcsolatos kötelessége elsőbbséget élvez”, de elsőre nem sikerült a román határon átjutnia, mert a helyiek elárulták, így elfogták őt másokkal együtt, akik szintén a családjuk után akartak volna menni.

Ezután mégis sikerült kijutnia az országból úgy, hogy a barátai által működtetett jótékonysági szervezet segített neki.

A hozzám hasonló férfiakat árulónak tartják.
Nem félek a fronttól, és ha nem lennének gyerekeim, akkor már rég ott lennék. De nem azért vállaltunk gyerekeket, hogy a feleségemnek egyedül kelljen valahogy túlélnie velük”

- mondta a férfi, aki külföldről pénzzel támogatja az ukrán hadsereget.

Jelenleg már fejenként majdnem 5000 euróba (kb. kétmillió forint) kerül, hogy embercsempészek Romániába, a Tiszához juttassák azokat a férfiakat, akik el szeretnék hagyni Ukrajnát.

Akinek erre nincs pénze vagy lehetősége, az a Krím félsziget felé veszi az irányt, és ott próbál meg kijutni az országból, vagy beiratkozik egy külföldi lengyel egyetemre, esetleg önkéntesnek jelentkezik valamelyik humanitárius segítséget nyújtó szervezethez, hogy elhagyhassa Ukrajnát.

Azok az ukránok, akik legálisan nem hagyhatnák el az országot, közösségi média-oldalakon igyekeznek egymásnak ötletet adni, hogy hogyan tudnának mégis biztonságosan átkelni a határon.

Az egyik ilyen oldal segítségével tíz napon belül úgy be lehet iratkozni külföldi egyetemre, hogy a beiratkozás dátuma még a háború kezdete előtti időpontra essen. Ennek persze ára van, majdnem ezer euró (kb. 400 ezer forint).

Olyan dokumentumot is szerezni lehet a Telegramon keresztül, ami alapján valaki egészségügyi okból alkalmatlanná van minősítve a katonai szolgálatra. Ez utóbbi 1500 euróba (600 ezer forint) kerül.

Olyanok is vannak azonban, akik kifejezetten azért tértek haza, hogy harcoljanak. Az ukrán belügyminisztérium adatai szerint március elejéig 80 000 hadköteles korú férfi utazott vissza külföldről, hogy az oroszok ellen harcoljon.

(Deutsche Welle / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!