„Oroszország február 24-én kezdődött inváziója a feje tetejére állította Orbán kampányát, akinek kínos manőverekbe kellett kezdeni, hogy megmagyarázza évtizedes bizalmas üzleti kapcsolatait Putyin elnökkel” – írta még hétfő reggel is a Reuters, amely a magyar választókat okolja amiatt, hogy nem teljesítették be a nyugati elemzők várakozásait:
„A nacionalista Orbán Viktor miniszterelnök negyedik földcsuszamlásszerű győzelmét aratta, miután a választók támogatták a konzervatív, ’illiberális’ államra vonatkozó törekvéseit, és félresöpörték a Budapest és Moszkva közötti szoros kapcsolatok miatti aggodalmakat.”
A CNN szintén a „magyar autokrata vezető, Oroszország régi szövetségese” győzelmén szomorkodik: „a szoros versenyt előre jelző közvéleménykutatások ellenére Orbán pártja, a Fidesz az egész országban kényelmes győzelmet aratott. Az ellenzék vezetője, Márki-Zay Péter még a saját körzetét sem tudta megnyerni”.
„Kiszámíthatatlan tüske került az EU és a NATO szívébe”
– írja a BBC európai vezető elemzője. Katya Adler szerint „szinte hallani lehetett, amint az uniós szívek együttesen a padlón koppannak tegnap este”. A BBC tudósítása megjegyzi, hogy az ellenzék jelszava a kampányban az „Orbán vagy Európa” jelszó volt.
Öt magyarázatot ígért Orbán „váratlan” győzelmére olvasóinak elemzésében az Euronews, de végül csak négyet írtak le. Szerintük a „háború segítette a Fideszt”, az Európai Unióval való „dulakodás” is folytatódni fog, „tovább mélyült a városi-vidéki ellentét” valamint „szétporladt a Jobbik támogatottsága”.
A brit Guardian a „választási csalásokat” és a „manipulált választási rendszert” hibáztatja azért, hogy Orbán egymás után negyedszer is „szupertöbbséget” szerzett, ezúttal az „egyesült ellenzékkel szemben”.