Írországnak, Máltának és Luxemburgnak nincsenek ilyen gépeik, és a terv ellenzői szerint a hatmilliárd svájci frankot felemésztő beruházás pénzpocséklás lenne, tekintve, hogy az országnak nincsenek ellenségei.
“Ki az ellenségünk? Ki támadna meg egy apró, semleges, NATO által körülölelt országot? Rendkívül abszurd gondolat”
- jelentette ki Priska Seiler Graf szociáldemokrata parlamenti képviselő.
A szavazásra szeptember 27-én vasárnap kerül sor. Amennyiben a javaslatot elfogadják, a kormány az Airbus Eurofighter, a Dassault Rafale, a Boeing F/A-18 Super Hornet illetve a Lockheed Martin F35-A Lightning II gépei közül választ majd, amivel elöregedő 30 F/A-18 Hornet vadászgépeinek flottáját cseréli le, melyeket 2030-tól már kivonják a forgalomból.
Seiler Graf szerint olcsóbb alternatívákban is gondolkodhatna a kormány a „drága játékszerek” helyett, elismerve, hogy a vadászgéparzenál valóban felújításra szorul, de „elég lenne egy Fiat a Maserati helyett”.
A választók hat éve elutasították, hogy az ország Gripeneket vegyek Svédországtól.
Lukas Golder, a GFS Bern közvéleménykutató központ munkatársa szerint ebben az esetben várható, hogy a szavazók támogatni fogják a repülőgépvásárlást. Svájc számára a felfegyverzett semlegesség létfontosságú, mely odáig nyúlik vissza, hogy az erős katonaság annak idején elrettentette a náci Németországot az ország lerohanásától.
Thomas Hurter, a jobboldali svájci néppárt képviselője egyben volt pilóta szerint Svájcnak meg kell tudni védeni magát más országokra való támaszkodás nélkül is.
“Ha nem cseréljük le ezeket a régi gépeket, az azt jelenti, hogy nincsen légierőnk, sem védelmünk, tehát nem teszünk eleget az alkotmányunknak”
Véleménye szerint a kisebb gépek nem tudnának elég magasra szállni, sem nem elég gyorsan reagálni a vészhelyzetekre.
“Nem tudjuk, mi fog történni az elkövetkezendő 50 évben..Készen kell lennie a tüzelőosztagnak, mikor ég a ház, különben túl késő lesz.”
(Reuters/Hetek)