A sváci kormány a tilalom ellen foglalt állást, mondván, nem az ő tisztük megszabni, mit viselhet egy nő és mit nem.
Svájc 8,6 millió lakosának mintegy 5% -a muszlim, akik ma Törökországból, Boszniából és Koszovóból származnak.
A svájci polgárok közvetlen beleszólást kapnak saját ügyeikbe az ország közvetlen demokráciarendszere alapján. Rendszeresen felkérik őket, hogy országos vagy regionális népszavazásokon szavazzanak különböző kérdésekről. Ezek akkor számítanak érvényesnek, ha az igenek a kantonok többségében is győznek.
Amennyiben ez itt is bebizonyosodik,
Svájc lesz a hatodik európai ország Franciaország, Dánia, Bulgária, Ausztria és Belgium után, ahol tilos lesz a teljes női testet elfedő ruha viselése.
Nem először indul népszavazás az országban iszlámmal kapcsolatos témában, 2009-ben például a kormány ajánlása ellenére a polgárok minaretépítési tilalmat szavaztak meg. Az akkori kezdeményezés szintén az SVP-től származott, mely szerint az iszlamizáció jele.
A vasárnapi népszavazás szövege egyáltalán nem említette közvetlenül az iszlámot, és többek között az erőszakos utcai tüntetők maszkviselését is igyekezett ellehetetleníteni, ugyanakkor széles körben mégiscsak "burkatilalomként" emlegetik.
Egy vezető svájci iszlám csoport szerint "sötét nap ez" a muszlimok számára.
"A mai döntés régi sebeket tép fel, tovább terjeszti a jogi egyenlőtlenséget, és egyértelmű jelzést küld a kirekesztésről a muszlim kisebbség számára" - áll a Muzulmánok Központi Tanácsának közleményében, akik hozzátették, a döntést meg fogják támadni a bíróságon.
(BBC/Hetek)