Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Az év embere címet korábban pápák, egészségügyi dolgozók, Greta Thunberg, de Hitler és Sztálin is megkapták. Az utóbbi ráadásul kétszer is megkapta. 2020-ban Joe Biden és Kamala Harris voltak a TIME magazin döntése alapján az év emberei.
A lap hangsúlyozta, hogy Elon Musk idei megválasztása egyáltalán nem egy díj, hanem egész egyszerűen „olyasvalakinek az elismerése, aki jóban, rosszban a legnagyobb hatással volt az év eseményeire”.
Elon Musk (@elonmusk) is TIME's 2021 Person of the Year #TIMEPOY https://t.co/8Y5BhIldNs pic.twitter.com/B6h6rndjIh
— TIME (@TIME) December 13, 2021
Az elismerés széles körben váltott ki kritikát az Egyesült Államokban. Amerikában ugyanis Musk adózáshoz való hozzáállása miatt sokak részéről vitatott figura lett.
A Propublica idei vizsgálata szerint egyébként – más szupergazdag emberekhez hasonlóan – csak egészen szerény adókulcsok alapján vette ki részét a közteherviselésből a milliárdos. 2014 és 2018 között Musk mindössze 3,27 százalékos „tényleges” adót fizetett.
A Tesla, valamint a SpaceX alapítójaként és vezérigazgatójaként nem is olyan régen a világ leggazdagabb embere lett, lefölözve az Amazon alapítóját, Jeff Bezost. Ennek közvetlen okai között szerepelt, hogy a Tesla-részvények árfolyama emelkedése folytán mintegy 300 milliárd dollárra duzzadt nettó vagyona.
Elizabeth Warren szenátor azt írta a Twitteren, hogy a TIME döntése rávilágított az adótörvény reformjának szükségességére:
„az év embere ténylegesen is fizessen adót, és hagyjon fel mások lehúzásával”.
Robert Reich, a Clinton-adminisztráció egykori minisztere pedig kijelentette, hogy a bejelentés jó alkalom volt arra, hogy emlékeztessük az embereket arra, hogy Musk „törvényellenes módon azzal fenyegetőzött, hogy ha a munkavállalók szakszervezetbe tömörülnek, elveszi tőlük részvényopcióikat”.
Ezzel Reich arra a tweetre utalt, amelyben Musk azt írta, hogy „Miért fizetne szakszervezeti tagdíjat és miért is mondana le a részvényopciókról a semmiért?”
2020-ban Elon Musk azzal is vitát generált, hogy egy sor tweetben bagatellizálta a Covid veszélyeit, és eleinte nyitva tartotta észak-kaliforniai gyárát, jóllehet később leállította a termelést.
A TIME magazin felhívta arra is a figyelmet, hogy Musk követők és befektetők tömegeire gyakorolt hatást a közösségi médián keresztül, ami ugyancsak hozzájárult a döntésükhöz.
66 millió Twitter-követőjének egészen szokatlan tanácsokat is adott olykor. Volt, hogy még saját követőit és befektetőit is megőrjítette nyilvános üzengetéseivel, melyek egy része bírósági eljárást generált.
(Guardian/Hetek)