Ferenc pápa a Budapestről Rómába tartó vatikáni járaton újságíróknak beszélt arról a titkos misszióról, amely ugyan nem nyilvános részleteiben, de a katolikus egyházfő elárulta, hogy már folyamatban van a szervezése. Mint fogalmazott, minden kérdésre választ fog adni, ha nyilvános lesz a békemisszió.
A rejtélyes vatikáni tervről egyelőre annyit lehet tudni, hogy az Oroszország és Ukrajna közti megbékélést mozdítaná előre. Ezek közé tartozik vélhetően az Oroszországba elszállított ukrán gyermekek hazahozatala is. Ezzel kapcsolatban az ukránok háborús bűncselekményt emlegetnek, míg Moszkva szerint nem tettek semmi rosszat, mindössze a biztonságuk érdekében szállították el a háborús övezetből a gyermekeket.
A repülőúton Ferenc pápa arról is beszélt, hogy mindent meg kell tenniük, amit emberileg lehetséges, hogy segítsenek Ukrajnának ebben a helyzetben. Emlékeztetett arra, hogy a Vatikán már közvetített Oroszország és Ukrajna között hadifogoly csere ügyében, hangsúlyozta, mindig is jó kapcsolatokat ápolt az orosz szentszéki nagykövettel.
Habár újságírók rákérdeztek, hogy a békemisszióval kapcsolatban történt-e esetleg egyeztetés Budapesten a hétvége során, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, illetve az orosz ortodox egyház magyarországi képviselőjével zajlott találkozók során – ám ezekre a pápa nem akart részleteiben válaszolni.
„A tanácskozáson nem pusztán a Piroska és a farkasról beszéltünk, megvitattuk az ukrajnai háború dolgait”
– fogalmazott egy újságírói kérdésre válaszul.
A CNN ukrajnai kormányzati forrásai szerint azonban Kijev semmit sem tud erről a vatikáni békemisszióról, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem járult hozzá Ukrajna részéről ilyen jellegű egyeztetésekhez.
"Ha zajlanak ilyen jellegű egyeztetések, akkor azok a tudtunk és beleegyezésünk nélkül történnek"
– nyilatkozták ukrán tisztviselők a CNN-nek.
Ferenc pápa az ukrajnai háború kirobbanása óta többször is kifejezte, hogy közvetítőként kíván fellépni Kijev és Moszkva között, ám felajánlására egészen eddig nem mutatkoztak fogadóképesnek a háborúban álló felek. Korábban a katolikus egyházfő úgy fogalmazott, hogy a békemisszió keretében ellátogatna Kijevbe is, és Moszkvába is.
Érdekes elmélet, de Budapest szóba jöhetne egy ilyen esetleges találkozó helyszínéül, hiszen a magyar kormány azon az állásponton van, hogy nem fogják letartóztatni az orosz elnököt, amennyiben Magyarországra látogat. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint már csak azért sem lehetséges ez, mivel az ország nem hirdette ki a Nemzetközi Büntetőbíróság statútumát – ami egyébként a magyar alkotmánnyal ellentétes egyezmény, így azt nem is lehetett kihirdetni.
Egy esetleges budapesti helyszín is magyarázhatná azt, hogy Ferenc pápa rövid időn belül miért látogatott el ismét Magyarországra, ami meglehetősen szokatlan a katolikus egyházfő részéről, főleg a közelmúltban felmerülő komoly egészségügyi panaszai tükrében. Budapestet egyébként a magyar kormány is felajánlotta a tárgyalások helyszínéül még tavaly februárban: Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Brüsszelben beszélt arról, hogy felhívta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert és javasolta neki, hogy a tárgyalások Budapesten legyenek, hiszen az mindkét fél számára biztonságos. Ezt a javaslatot megosztotta Andrij Jermakkal is, az ukrán elnök hivatalvezetőjével is. Akkor még egyik fél sem zárkózott el ettől a lehetőségtől.
(MTI/CNN/AP)