Sötét jövőt jósol Magyarország számára a Világgazdasági Fórum
Mi történt a davosi találkozó első napján?
Sötét jövőt jósol Magyarország számára a Világgazdasági Fórum

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2023. 01. 17.
Klaus Schwab beteget jelentett, Soros Györgynek halaszthatatlan elfoglaltságai vannak, sajtóhírek szerint Bill Gates is távol marad a davosi fórumtól ezúttal. A globális veszélyeket előrejelző jelentés Magyarországról is szót ejt. Összeszedtük mi minden történt a héten zajló Világgazdasági Fórum első napján.

Hétfőn kezdetét vette a 2023-as davosi Világgazdasági Fórum, amelyre ezúttal az ukrajnai háború miatt Oroszország nem kapott meghívást. Ezúttal ennek az 53. találkozónak az „Együtt a megosztott világban” címet adták, az előadásokon – kerekasztal-beszélgetéseken a biztonsági veszélyektől a környezetváltozásig számos kihívást érintenek a panelek résztvevői.

A fórumot megelőzően közzétették a Világgazdasági Fórum éves kockázati előrejelzéseit, mely szerint a következő két évre vonatkozó prognózis szerint a legnagyobb veszélyt az emberek számára a megélhetési költségek növekedése jelenti majd, a második helyen azonban nyomban következnek a természeti katasztrófák és a szélsőséges időjárási események, harmadik helyen futott be a geogazdasági konfrontáció.

A Világgazdaság oldala végigböngészte a jelentést, amelyből kiderült, hogy a kockázati elemzésen túl a Fórum elvégzett egy 121 országra kiterjedő kutatás is, amelyben 12 ezer vezetőt interjúvoltak meg. Magyarország esetében elég lesújtó eredményre jutottak, szerintük 2024 végéig a következő veszélyek leselkednek az országra:

Elsőként gyors és tartós lesz az infláció, majd fertőző betegségek jönnek, a harmadik a geoökonómiai konfrontáció, negyedik a megélhetési válság, ezt követik a természeti katasztrófák és a szélsőséges időjárás, majd a súlyos ársokkok.

A lap egy hibát is észrevett a jelentésben, abban ugyanis Magyarország a felsorolásban egyedüliként kétszer is szerepel. Mindezt úgy, hogy másodjára már más jellegű veszélyekre hívják fel a figyelmet: mint például a befektetési piac bedőlése, vagy az alapvető infrastruktúra összeomlása.

A Világgazdasági Fórum egyébként nem csak 2 évre, de 2033-ra vonatkozóan is komoly jóslatokba bocsátkozik, általánosságban azt vetíti előre, hogy

a legnagyobb fenyegetést a klímaváltozás mérséklésének hiánya, az ahhoz való alkalmazkodás kudarca jelenti majd, valamint a szélsőséges időjárási változások és katasztrófák.

A biodiverzitás és az ökoszisztéma összeomlása követi majd mindezt, ami pedig komoly migrációs válságot eredményez majd, de ehhez kapcsolhatjuk a lista hatodik helyét is, amelyen a természetes erőforrások drámai hiánya szerepel.

Magángépek és klímaváltozás

Becslések szerint a rendezvénysorozaton 2700 résztvevő lesz, köztük 116 milliárdosé. Ennek már csak azért is van némi jelentősége, mert miközben a megélheti válságot tekinti a Fórum a legnagyobb veszélynek, addig

a válságos évek alatt a világ leggazdagabbjai (egy százalék) kétszer annyit kerestek, mint az összes többi ember együttvéve.

Az Oxfam kutatása szerint a globális elit 42 ezer milliárd dollárt keresett az elmúlt két évben, miközben az infláció mintegy 1,7 milliárd munkavállaló bérét emészti fel. Miközben például számos országot komoly energia- és élelmiszerhiány sújt, a jótékonysági szervezet statisztikái szerint 2022-ben az élelmiszer-, és energiavállalatok a profitjukat a kétszeresére tudták növelni.

Miközben a davosi milliárdos találkozó fő célja az volna, hogy alapvetően befolyásolják és irányítsák a világ alakulását, ehelyett az elmúlt évek meglehetősen rácáfoltak a globalista célkitűzésekre. Ezt jól jelzi az is, hogy a Covid-világjárvány miatt három éve most először tudták a rendes időben megtartani az éves találkozót, valamint az is, hogy a globalizáció ellen ható folyamatok válságának sora történt az elmúlt években, legyen szó a Covid miatt az ellátási láncok bedőléséről, az energiaválságról, háborús feszültségekről, az USA protekcionista törekvéseiről. Nem véletlenül nevezi a Fórum úgy ezt az időszakot, hogy a polikrízis kora, amikor a válságok egymásra rakódnak. Mindeközben ismételten felhívják az újságírók arra az ellentmondásra a figyelmet, hogy miközben ismét kiemelt téma lesz a klímaváltozás, közben magánrepülők százai érkeznek ezúttal is a svájci síparadicsomba.

Masters of Future

A Fórum első napján Klaus Schwab ugyan beteget jelentett, de aztán délután mégis megtartotta a nyitóbeszédét, amelyben elmondta, hogy rengeteg válsággal kell megküzdeni szimultán, ezért minden korábbinál nagyobb szükség van arra a fórumra, ahol ezeket megvitathatják. Ezen elhangzott egy olyan kifejezés is, minthogy „masters of future”, az az a „jövő mesterei” – amire még Elon Musk, a Twitter vezetője is felkapta a fejét, és feltette oldalán a kérdést, hogy a davosi elit tagjai vajon az egész világ urai akarnak-e lenni.

 

A Daily Mail arról cikkezett közben, hogy rengeteg prostituált is összegyűlik Davosban a találkozó idejére,

a különféle szexuális szolgáltatásoknak ugyanis ilyenkor nagy keletje van a svájci síparadicsomban.

A brit lap szerint az escorthölgyek ilyenkor elegáns, üzleti ruhákban jelennek meg és kísérik a globális elit tagjait a hotelekben.

Klaus Schwabbal egyébként villáminterjút készített a Wall Street Journal is, amelyben a Fórum alapítója a megélhetési válsággal kapcsolatban elmondta, hogy a válságok kezelése mind rengeteg pénzbe fognak kerülni, amely a világ GDP-jének az 1-3 százalékát felemészti majd, jelentősen visszavetve az emberek vásárlóerejét. Mint mondja, ha az ukrajnai háború véget is ér, utána jön az újjáépítés, hogyha az energiaforrásokat máshonnan kell, megbízható forrásból beszerezni, az is sok pénzbe kerül az infrastruktúra miatt, de az ellátási láncok visszaépítése is komoly kiadással jár.

Soros György a Twitter-oldalán azt közölte, hogy halaszthatatlan elfoglaltságai miatt nem fog tudni résztvenni a davosi rendezvényen, de tervezi, hogy a müncheni biztonságpolitikai konferencián viszont elmondja majd tervezett beszédét.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!