Az aktuális eseményekről percről percre beszámolunk. Kövesse Ön is nyomon!
Egy anyuka arról posztolt kétségbeesetten, hogy melyik határnál tudná esetleg átvinni csecsemő gyermekét, ha csupán ukrán keresztlevele van, de útlevele nincs.
A tiszabecsi határátkelőn egy segítőkész dolgozó viszont csak azt az információt tudta közölni, hogy azok tudnak csak átmenni, akiknek magyar útlevelük van szülőként, s az ő gyermekeiket viszont a nélkül is beengedik, mint magyar állampolgár családtagja, s az idegenrendészeten ideiglenes tartózkodási engedélyt kell majd kérelmezni.
Rengetegen érdeklődnek azzal kapcsolatban is, hogy vajon a katonakorú férfiak valamilyen úton-módon át tudnak-e jutni a határon, ám erre sajnos az ukrán határőrség miatt nincs lehetőség, mivel az általános mozgósítás értelmében a 18 és 60 év közötti ukrajnai férfiaknak megtiltották éjféltől azt, hogy elhagyják az országot.
Ez alól állítólag van olyan kibúvó, hogy ha magyar útlevéllel akar átkelni Ukrajnából Magyarországba az illető, ilyenkor elvileg átengedik. Ám ez függhet a határőrök jóindulatán – hiszen az sem mindegy, hogy azzal az útlevéllel lépett-e be az illető az országba, ahonnan távozna, tehát van-e benne érvényes pecsét.
„Mi éjszaka úgy jöttünk át Újlakon, hogy nem volt benne pecsét, de tettünk bele valamit, hogy rugalmasabb legyen a pecsételő”
– számolt be az egyik szerencsésen járt kommentelő. Nem ő az egyetlen, aki ilyen módszerrel tudott csak átkelni a határon.
Talán a legfontosabb információ, amire a legtöbben rákérdeznek az az, hogy:
azokat a 18-60 év közötti férfiakat, akik kettős állampolgárok és van magyar útlevelük, átmehetnek a határon még akkor is ha „nem azzal vannak bent”.
Előfordult olyan, hogy valakit visszafordítottak ennek ellenére, de többen megerősítették, hogy át tudtak jutni. A lényeg minden esetben az, hogy nem ukrán, hanem magyar útlevéllel kell megpróbálni átjutni.
Többen panaszkodtak arra, hogy az „ukrán vámosok, katonák aratnak a menekülő emberek nyomorán”. Ezt persze nem tudjuk megerősíteni.
Rengeteg hozzászóló arról ír, hogy neki ugyan lejárt az útlevele, most lehetetlen lenne meghosszabbíttatni – mégis megpróbálna átkelni, ha van erre mód. Valaki azt írta erre válaszul, hogy
Beregszászon a konzulátuson 1-2 nap alatt tudnak útlevelet csináltatni 30 euróért, ha van az illetőnek honosítása.
„A tesóm át tudna menni a gyermekével engedély nélkül. Elvált a férjétől, és az apuka nem adott engedélyt. Valaki kérlek segítsen, veszélyben a testvérem élete” – olvasható egy másik hozzászólás. Elméletben egyébként most az a mondás, hogy
egy szülővel is átengedik a kiskorúakat, nem muszáj mindkét szülőnek jelen lennie.
Nagyon sokan gyermekeiket féltő anyukák, akik hozzászólnak. „Frissen szült anyuka barátunk indult neki útnak a húsznapos babájával, egyelőre csak anyakönyvi kivonata van. Hogy lehet átjutni?” – kér segítséget az egyik kommentelő.
A legnagyobb problémát a határnál egyébként az jelenti, hogy a magyar fél hiába fogadná tárt karokkal az érkezőket, az ukrán térfélen óriási a káosz a határőrségnél, és rendkívül szigorú az ellenőrzés. A bonyodalmakat az okozza, hogy a szabályok értelmében rengeteg embert egyszerűen nem engednek ki az országból.
Az egyik határmenti segítést kezelő csoportban egy videót is feltöltöttek arról, hogy egy autót ütlegelnek járókelők, amiért az elvileg megakarta előzni a várakozó kocsisort. Az autóban ülők azt kommentelték, hogy a férj csak a családját akarta lerakni a határon, majd fordult volna is vissza… Ezt nem hagyták a sorban állók.
Feszültséget kelt az is, hogy miközben sokan kisgyermekkel órák óta ülnek a kocsisorban, 20-30 milliós autókkal többen „egymással versenyeznek a sorompóig” – a sort megkerülve, bevágva mindenki elé.
A fenti esetek ráadásul még a szerencsésebbek közé tartoznak,
a legtöbb menekülni vágyó azt tudja a legnehezebben megoldani, hogy egyáltalán el tudjon jutni a több száz kilométerre levő határhoz, a közlekedés ugyanis Ukrajnán belül rendkívül nehézkes.